Yerel Tarih ve Kültür Araştırmacıları Buluştu

Şehirlerin kimliğinin ortaya çıkarılması için yapılan yerel çalışmalar olmadan ulusal çalışmaların güçlenmesi mümkün değildir.

Yerel tarih ve kültürel çalışmaları olmadan milli tarih ve kültürel çalışmaların mükemmel olmasını beklemek beyhudedir.

Avrupa merkezli başlayan ve önemini her geçen gün arttıran yerel tarih ve kültürel çalışmaları son dönemde Türkiye’de de önem kazanmaya başladı.

Bazı ilçelerde yerel çalışmalar yapan, kültürel hizmetleri adeta sırtlayan bazı insanları  alkışlamak gerekmektedir. 

Bunlardan biride Gümüşhacıköy İlçemizde ikamet eden Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Tamer Kısa’dır.

Almanya / Regensburg’ta yaşayan Ressam,  fotoğrafçı, gazeteci- yazar hemşehrimiz, İsmail Alpaslan Yerel Tarih Araştırmacısı Tamer Kısayı ziyaret etti.

Ziyarette Gümüşhacıköy’ün tarihi ile ilgili sohbet eden  Tamer Kısa ve İsmail Alpaslan  Gümüşhacıköy’ün Yerel tarih, edebiyat, sanat, coğrafya, mimari, tarım, sosyoloji, ekonomi alanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler paylaştılar.

Ziyaretlerinden dolayı İsmail Alpaslan’a teşekkür eden Araştırmacı Tamer Kısa;

(Ressam,fotoğrafçı, gazeteci- yazar) 2019 tarihinde tüm koleksiyon ve arşivini Gümüşhacıköy Yerel Tarih Araştırmaları için bizlerle paylaşmıştı.

Araştırmalarımıza katkıları, kıymetli bilgi-sanatsal birikimleri ve bugünkü ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyoruz dedi.

İsmail Alpaslan’ın resim yeteneğinin başladığı yıllar, Ortaokul yıllarında resim öğretmeni Hayri Engin tarafından keşfedildi. Arkadaşlarına ve öğretmenlerinin kol saatleri içine resim yapmaya başladı. Liseyi dışarıdan okurken,Gümüşhacıköy’ün değerli insanlarından İhsan Aktaş’la fotoğrafçılık yapmaya başladı, resim yapmaya devam etti.

1971 de yüksek öğrenim için gittiği, Ankara’da Ses Fotoğraf ajansını açtı .Dönemin meşhur dergilerinden olan Ses dergisine fotoğraflar çekemeye başladı. Zeki Müren, Türkan Şoray, Fatma Girik gibi sanatçıların fotoğraflarını çekti. 1973’de Almanya’ya gitti, Almanya, Regensburg’da1978 yılında haftalık 4 sayfa olarak yayınlanan, Damla Gazetesi’nin yayın editörlüğü ve çizimlerini yaptı. Almanya’daki çalışmalarıyla bir çok ödüle layık görülmüştür.

Türk- Alman Kültür yaşamına verdiği katkılarından dolayı, Almanya’nın “Franz Josef Strauss” ödülünü, Almanya Haber, Yorum ve Aktüalite dalında, “Avrupa Hürriyet’in” en Prestijli ödülünü almış, Avrupa’nın birkaç ülkesinde karma ve şahsi resim sergileri açmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.