TUNCER Vatandaşa Bir Dokundu, Bin Ah İşitti

Tuncer; Cumhuriyet Halk Partisi olarak sürekli alanlardayız. Sorunları yerinde tespit ediyor, raporlaştırıyor ve çözüm üretiyoruz” dedi.

Gümüşhacıköy’de esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinleyen CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer ve CHP heyeti konuştukları esnaf, pazarcı, çiftçi, emekliden hep aynı sözü duydu: Geçinemiyoruz!

Milletvekili Tuncer ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada; sözlerime başlamadan önce hem sizin hem Gümüşhacıköylü hemşehrilerimizin ramazanı hayırlı, uğurlu olsun, tutulan oruçlar da hak katında kabul edilsin.

Türkiye yaklaşık üç buçuk 4 yıldır çok zor bir süreçten geçiyor, sürekli ekonomide kötüye gidiyoruz, sosyal yaşantıda kötüye gidiyoruz, sağlık alanında kötüye gidiyoruz, adalette hukuka olan güvende kötüye gidiyoruz, nitekim bunların hepsini topladığımızda aslında ülke yönetim olarak kötüye gidiyor.

Bunu değişik sebepleri olabilir iktidar partisi ve ortağı buna pandemi diyor, şimdi Ukrayna ve Rusya savaşı diyor, pandeminin de Rusya’yla ve Ukrayna arasındaki savaşında ciddi anlamda dünyada bütün ülkeleri etkilediği açıktır. Biz hayır böyle bir şey yok demiyoruz. Bunu kabul ediyoruz, ama gerek Avrupa ülkelerine, gerek komşularımıza, gerek Afrika da, gerek Amerika kıtasındaki ülkelere baktığımızda hepsindeki olumsuz etkilenmeyi gözetlediğimizde maalesef Türkiye ister pandemi deyin, ister savaş deyin bütün dünya ülkeleri arasında ekonomik olarak da, sosyal yaşantı olarak da, zam olarak da, fiyat ve hayat pahalılığı olarak da Dünyada en çok etkilenen ikinci ülke. Bir örnek verecek olursak Petrol fiyatları bu gün itibariyle TL karşısında sadece % 9,5 değer kazanmışken petrol fiyatlarına gelen zam % 70’leri buldu, bunu ben 2022 için söylüyorum, 2022 yılı öncesi değil, petrol fiyatlarının artışı bizim Türk Liramızı % 9,5 etkiliyor bu % 9,5 etkilenmeye karşılık iktidarın, hükümetin yaptığı zam % 70’i geçmiş, % 80’lere dayanmış. Bunun sebebi AK Parti iktidarının ülkeyi yönetememesi ama esas sorun, bunun esas ana sebebi 2018 24 Haziran  seçimlerinden sonra geçtiğimiz tek adam yönetimi. Sadece bu ülkede hayat pahalılığı yok tek adam rejimine geçtiğimizden berri, Adalete olan güvenin azalması sadece tek mesele değil tek adam rejimine geçtiğimizden beri Devlete olan güveninde azalması tek sebep değil, daha asıl bir olay var, Devletin kurumları KİT dediğimiz Kamu İktisadi Teşebbüsleri veya  İktisadi devlet teşebbüsleri diye atlandırdığımız kitler  2018 yılında aşırı zarar etmeye başladı. Bunlar devletin kolu bacağı organları eğer devletin kurumları zarar ediyorsa bunun devlete yansıması daha sonra da vatandaşa yansımaması mümkün değil, sizlere basit bir örnek vereyim Et ve süt kurumu 2017 yılında milyonlarca lira kar eden bir kurumken tek adam rejimine geçtikten sonra 2018 den sonra kurum her gün artarak zarar etmeye başlamış 2020 yılı sonunda zarar 880 milyon eski parayla şimdiki parayla zarar 880 trilyonu geçmiş.

 Toprak mahsulleri ofisine bakıyorsunuz aynı, TİGEM’e bakıyorsunuz aynı ÇAYKUR tamamen borca batık duruma girmiş hazine yardımıyla ya da banka kredileriyle ayakta kalabiliyor. BOTAŞ’a bakıyorsunuz hazine destek vermedikçe BOTAŞ’ın o borcunu ödemesi mümkün değil yani elinizi nereye atsanız orası kötü yönetim sonucu iflasa doğru götürülüyor. Ülkenin durumunu sadece rakamlara bakarak, balkondan dışarıyı seyrederek görmek ve iyi yorumlamak mümkün değil, sahaya ineceksiniz esnafın, köylünün, emeklinin, hayvancılık yapan üreticinin, memurun, çiftçinin, işçisinin hepsinin durumunu gözetleyeceksiniz.

   TUİK enflasyonu % 60 diyor fakat enflasyon % 160’dır biz parti örgütümüzle birlikte 15 gündür Amasya’yı dolaşıyoruz. Bu günde Gümüşhacıköy’ümüzde vatandaşlarımızla selamlaşarak, esnafımızın hal hatırını sorarak durumlarını görelim soralım bu amaçla ziyaretler yapıyoruz. Ama hiç kimsede ümitsizliğe kapılmasın Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir ülke üstesinden gelemeyecek hiç bir zorluk yok yeter ki bu ülkede israfı bırakalım, önce devlet israf etmeyi bıraksın, tasarrufa başlasın, düzenli yaşama başlasın peşinden de kadroları riyaktlı yetişmiş dürüst ve ahlaklı insanlarla donatalım bu ülke 3 yıl içinde yine dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olur ama bunu artık AK Partinin yapamayacağı çok açık yoruldular, yorgunlukları yüzlerinden belli olduğu gibi artık halka da yansıdı fiziken de hissediliyor onlar dinlensinler kendilerini bir kontrol etsinler nerede hata yaptıklarını gözlemlesinler, gözetlesinler Millet ittifakı olarak iktidara biz gelelim halkımız bir dönem bize desteği versin sözümüz söz halkın refahını da, ülkenin itibarını da, hukuka olan güven azlığını da, ekonomide ki dalgalanmaları da sonlandıracağız. Bu ülkeyi yine en güzel şekliyle yaşanacak bir Türkiye haline getireceğiz hiçbir doktorumuz Almanya’ya gitmek istemeyecek, hiçbir gencimiz bu ülkeden üniversiteyi biteriyim bu ülkede değil yurt dışında çalışıyım demeyecek kendi ülkesinde zevkle, keyifle yaşamaya çalışmaya devam edecek diyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.