Taştan Güven Tazeledi

Amasya İli Ceviz Üreticileri Birliği genel kurulu yapıldı.

Yapılan genel kurulda mevcut başkan Ali Taştan yeniden başkan seçildi.

Gümüşhacıköy Halk Kütüphanesinde yapılan Genel Kurula Gümüşhacıköy İlçe Tarım ve Orman Müdürü Celal Eker, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Canıbek ve birlik üyeleri katıldı.

Birlik Başkanı Ali Taştan Burada yaptığı konuşmada; Yaklaşık 20 ay kadar önce birlikte çıktığımız, ceviz üreticisinin ürününü yurt içinde ve yurt dışında uygun fiyata pazarlamak, üreticimizin ceviz üretimi konusundaki eksiklerini tamamlamak, üretilen ürünlerin kaydını tutmak, ceviz üreticisinin ihtiyaç duyduğu girdi temininde yönlendirici olmak, çevreyi korumaya yönelik olarak özellikle su, toprak ve peyzaj kalitesini koruyacak ve biyo çeşitliliği muhafaza edecek üretim uygulamalarına öncelik etmek arzu ve isteği ile çıktığımız bu yolda, ülkemizde ilk ceviz üreticileri birliğini kurma onur ve şerefini yaşayan kurucu arkadaşlarıma ve bunca olumsuz koşula rağmen birliğimize hemen üye olan sizlere sonsuz şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Ceviz Üretimine yaklaşık 40 yıl önce başlayan, bilgi ve deneyimlerini herkes ile paylaşan, kuruluş aşamasında sizlerle tanışmamızda önemli katkıları olan, ne zaman bir ceviz sohbeti açılsa ben cevizin profesörüyüm esprisi ile söze başlayan, geçirdiği bir ameliyat sonrasında hayatını yitiren Mürsel Ceylan hocaya Allahtan rahmet, dost ve yakınlarına, ceviz üreticisi camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Kuruluş aşamasında, Ziraat Odası Başkan ve personellerine, Tarım ve Orman İlçe Müdürleri ve personeline, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve personeline, Birliğimiz kuruluş onayını veren Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarına ve Sayın Bakan yardımcısına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Bir teşekkür de arsamızın tahsisi hususunda İlçe Milli Emlak Şefliği personeline ve İlçe Kaymakamımız Yunus Emre Fırat beye, yine arsamızın 30 yıl süre ile irtifa hakkı onayını veren Çevre ve Şehircilik Bakan ve personeline teşekkürü görev ve sorumluluk sayarım.

Sayın üyeler, bildiğiniz gibi, birlik kuruluş çalışmalarına 2019 yılı kasım ayı içerisinde başladık. Aralık ayı ortalarında kuruluş için gerekli 600 ton kapasiteyi sağlayan kurucu ortak sayısına ulaşarak müracaatımızı gerçekleştirdik. 2020 yılının Ocak ayında evrakımız Bakanlıkça incelenerek eksik evraklar istenmesi üzerine bir hafta gibi kısa bir sürede eksikler tamamlanarak Bakanlığa intikal ettirildi.

20 Şubat 2020 tarihinde kuruluşumuza onay verilerek 03 Mart 2020 tarihinde bize tebliğ edildi. 04 Mart 2020 tarihinde gerekli defterler alınıp tasdikleri yapılarak birliğimiz resmen faaliyete başladı. Kısıtlı imkanlarımızla temin ettiğimiz eşya ve yerde çalışmaya başladık. Kirasız olarak faaliyet yaptığımız büronun satılması üzerine 01 09 2020 tarihinden itibaren halen kullandığımız ofisi kiralayarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 Bunlardan başlıklar halinde bahsetmek gerekirse; Kargo şirketleri ile yapılan görüşmeler sonucunda en uygun teklifi veren Yurt İçi kargo şirketi ile anlaşarak üyelerimizin sattıkları ürünlerini uygun fiyat ile göndermelerini sağladık. Antalya da toprak analizleri yapan bir firma ile görüşmeler yaparak üyelerimizin toprak analizlerini %20 daha ucuza yapmalarını sağladık. İlçemizde Sulama Birliği göletlerinden sulama yapan üreticilerin suyun pahalı verildiğini bildirmeleri üzerine, önce diğer il ve ilçelerdeki uygulamaları inceledik. Daha sonra neler yapılabileceğini yetkililer ile görüştük. Çözüm üretmeye çalıştık. Üreticilerin leonardit ihtiyaçlarının karşılanması için çevremizdeki maden ocakları ile görüşmeler yaparak numuneler aldık, analizler yatırdık, üreticilerimizi bilgilendirdik. İlçemiz Adatepe Mahallesi tapusuna kayıtlı hazine arazisinden yaklaşık 10 dönümlük arazinin irtifa hakkı ile kiralanması için müracaatımızı yaptık, Bakanlık onayını aldık. İlanı, ihalesi yapıldı. 23 Mart 2021 tarihinde Noterden Ön İzin Sözleşmesi imzalandı. Şehir plancısına, İmar Uygulama plan taslağı hazırlatılarak, imar için Belediyeye müracaatımızı yaptık. Belediye Meclisinde kabul edildi. Komisyona havalesi yapılarak, ilgili kurumlara imar uygulaması yapılmasında sakınca olup olmadığı yazıldı. Aynı gün yazılar elden alınarak ilgili kuruma teslim edildi. Kurum görüşünü yazacak olan uzman ile görüşülerek uzman bilgilendirildi. Belediye imar planı için yol sorunumuz bulunmakta olup, bayram öncesinde çözülmesini bekliyoruz. İmar uygulamasının bitmesini müteakip, açılacak olan ilk hibe desteğinden yararlanmak üzere proje çalışmalarına başlanacaktır. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diler, bilgi ve takdirlerinize sunarım dedi.

 Dilek ve Temenniler Bölümünde üyelerle görüş alış verişinde bulunuldu.

 Geçici Yönetim Kurulu: Ali Taştan Başkan, Ali Uzun Başkan Yardımcısı, Mevlüt Şahbaz Sayman, İbrahim İpek Üye, Hasan Ballıklıoğlu Üye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir