• 21 Şubat 2024

Tarım Arazileri ÇKS’ye Kayıt Altına Alınıyor

Ara 11, 2023

Tarım ve Orman Bakanlığı,18 Kasım 2023 tarihli resmi gazetede yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle intikali yapılmamış tarım arazilerini tarımsal üretimde kullanan kişilerin de ÇKS’ye kayıt yaptırmasına olanak tanındı.

Düzenlemeyle birlikte, intikali yapılmamış tarım arazilerini tarımsal üretimde kullanan kişiler, Taahhütname Belgesi ile ÇKS’ye kayıt yaptırabilecekler. Bu kapsamda, tarımsal üretimde kullanılan ve kadastro kayıtlarında mülkiyeti farklı kişiye ait araziler de ÇKS’ye kayıt altına alınacak.

İlgililerin, Taahhütname Belgesi ile ÇKS’ye kayıt yaptırabilmeleri için, araziyi fiilen kullandıklarını, arazide tarımsal üretim yapıldığını gösteren belgelerle birlikte, 2 Ocak 2024 tarihine kadar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Düzenlemeden, tarımsal üretimde kullanılan ancak ÇKS’ye kayıtlı olmayan arazilerin kayıt altına alınması ile üretim planlamasına geçilecektir. Yapılan düzenleme ile ürünlerin arz ve talep miktarı dikkate alınarak tarım havzası veya işletme bazında hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceğinin belirlenmesi, stratejik ürünlerde arz güvenliğinin korunması, ülke ihtiyacına göre asgari ve azami üretim miktarlarının tespit edilerek ürün fazlası veya eksikliğinin oluşmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Celal Eker, yaptığı açıklamada; düzenlemenin tarımsal üretimin planlaması, sözleşmeli tarımın yaygınlaştırılması ve tarımda sürdürülebilirliği artırmaya yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi.

Eker, “Bu düzenlemeyle birlikte, intikali yapılmamış tarım arazilerini tarımsal üretimde kullanan çiftçilerimiz de ÇKS’ye kayıt yaptırabilecekler. Böylece İlçemizdeki tarım arazilerinin kayıt oranı %46 iken hedefimizi enaz %85oranına yükseltilerek bu arazilerde yapılan tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin haklarını daha etkin bir şekilde koruyabileceğiz” dedi.

310 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir