• 18 Nisan 2024

Şeker Fabrikasında 69. Kampanya Sona Erdi

Oca 23, 2023

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu adına açıklamalarda bulunan Kooperatif Başkanı Mustafa Saatcı, Cumhuriyetin 100. Yılında

69 Yıldır Sizin İçin Sizinle Birlikte Hayatı Tatlandırmaya Devam Ediyoruz

Değerli Pancar Ekicisi Çiftçilerimiz, Şirketimize mal ve hizmet tedarik eden firmalarımız, Nakliye Kooperatiflerinin üyeleri, değerli çalışanlarımız, Amasya Şeker’e gönülden bağlı tüm sevgili paydaşlarımız. Bu yılda Allah’ın izni ve sizin çok değerli katkılarınız sayesinde 69. Pancar İşleme Kampanyamızı kazasız belasız tamamlamanın mutluluğunu ve haklı gururunu yürekten yaşamaktayız. Tabi, Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisine alan ekonomik kriz döneminde hep beraber verdiğimiz bu mücadele bizler ve sizler için hiç kolay olmadığı için 69. Kampanya dönemi ayrı bir öneme ve değere sahiptir. Bu zor şartlar altında el emeği göz nuru pancarları bizlere kadar teslim eden çiftçilerimize ve bu nimeti şekere dönüştüren Şirket ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim kademesi dahil tüm çalışanlarımıza verdikleri üstün gayret ve çabadan ötürü en kalbi şükranlarımızı sunuyorum.

69. Pancar alım ve işleme kampanyası 108,5 gün içerisinde başarı ile tamamlandı. Bu Kampanya döneminde iç saha ve dış saha olmak üzere toplam 83.068 dekar alanda 4.707 sayıda pancar ekicisi ile sözleşme yapılarak, 672.311 Ton Şeker Pancarı tesellüm edilmiş olup bedeli ödenecek Şeker Pancarı miktarı 619.767 Ton dur. Bu pancardan 76.443 Ton kristal toz şeker, 27.000 Ton melas ve 170.000 Ton Yaş Pancar küspesi, 7.165 Ton Pancar Ucu elde edilmiştir.

Bedeli ödenecek pancarın tüm primleri dahil yaklaşık tutarı 1 milyar 15 milyon TL’dir. Tesellüm edilen bu pancar miktarına karşılık bugüne kadar nakdi avans olarak Ekim, Çapa, Söküm, Destekleme, Pancar Nakliye pirimi ve Yaş Küspe Bedeli avanslarının yanında ayni avans olarak Gübre, Tohum, İlaç, Pancar Hasat ve Pancar Yükleme Makinaları ile bölgelerimize Yaş Küspe Sevkiyat avansları olmak üzere toplamda 863 milyon TL tutarında ayni ve nakdi avans ödemeleri sözleşmede belirtilen tarihlerden çok önce çiftçilerimize dağıtılmıştır. Dağıtılan tüm avans ve ödemelerin toplam pancar bedeline oranı yaklaşık %85’tir.

Bununla birlikte Çiftçi ve nakliye müteahhitlerine 181 milyon TL nakliye ve prim ödemesi, 2.000 ton kok kömürüne 18 milyon TL, 26 bin ton tip 1 kömürüne 71 milyon TL, 14 bin ton tip 2 kömürüne 50 milyon TL, 27 bin ton kireç taşına 1 milyon TL, 3 bin ton sönmüş kirece 4,5 milyon TL, 1 milyon 500 adet şeker torbasına 7.5 milyon TL, işletme kimyasallarına 6 milyon TL, işçilik, müteahhit hizmetleri, bakım onarım ve sair giderlere ise 255 milyon TL ödeme yapılmıştır.

2022/2023 Kampanya döneminde Şeker Kotamızı tamamladığımız için mevcut kotamız korunmuş olacaktır. Şirketimizin gecen zaman süresinde pancar kotasını yükselterek korumak bizler için ayrıca bir mutluluk kaynağı olmuştur.

Bu yıl devreye aldığımız Yaş Küspe Paketleme tesisi ve Randevu sitemi sayesinde çiftçi ve besicilerimizin sıra beklemeden oldukça rahat ve konforlu bir biçimde Yaş Küspeye erişimi sağlanmış, Stoklarımıza alınan paketli yaş küspeyle de bahar ayı sonuna kadar yöremizin Yaş küspe ihtiyacı garanti altına alınmıştır. Ne dedik “sizin rahat etmediğiniz yerde bizlere istirahat yoktur”

Ayrıca geçirmiş yıllarda alınan karar neticesi Etil Alkol üretimimiz, Alkol fabrikasının kayıtlı üretim kapasitesine hızla yaklaştırılmıştır. Bu üretim kapasitesini garanti edecek ilave melas ve etil alkol tankları ihale aşamasından imalat aşamasına yaklaşık 6 ay gibi kısa bir dönemde hayata geçirilerek şu an Şirketimize hizmet eder duruma süratle geçirilmiştir.

Yine Allah’a şükür ki Pancar bedellerine mahsuben tüm çitçilerimize ödemeleri zamanından önce yapılmakta, hatta buna ilave olarak sıkıntı içerisinde bulunan çiftçilerimize de yine pancar bedellerinden mahsup edilmek üzere Şirket ve Kooperatif imkanları dahilinde sürekli destek olunmaktadır. Şirketimizin Şeker Kotaları yükselip, Etil Alkol üretimi ve satışının artırılmasının doğal sonucu Şirket ve Kooperatifimizin mali yapılarında hızlı ve rasyonel ölçütlere göre sürekli iyileşmeler ve düzelmeler herkesin malumudur. Bu başarı ortak aklın ve kurumlarımızın kurumsal hafızasının etkin kullanımı, istişareye açık karar alma ve eyleme geçme hızı ve kabiliyetinden gelmektedir. Yine hep dediğimiz gibi “Olağan üstü dönemler ancak başarıya inanmış ve zafere güdülenmiş, olağan üstü ekiplerle beraber aşılabilir.”

Biliyorsunuz ki daha bu kampanya bitmeden 2023/2024 yılı pancar alım avans fiyatı ülkemizde ilk defa şirketimiz tarafından açıklanmıştır. Açıklanan 2.000 TL/Ton %16 polar ihtiva eden pancar alım avans fiyatı tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Önümüzdeki dönem iç saha pancar ekim ve hasat miktarlarında ciddi atışlar olacağını beklemekteyiz. Bizler şeker pancarı tarımının alıcısında üreticisinde hatta fiyatının da daha ekim dönemimden önce belli olduğunu ve çiftçilerimizin asla piyasa şartları karşısında ezdirilmeyeceğini beyan ediyoruz. Sizlerden hassaten ricamız bu çağrımıza gönülden kulak vermeniz olacaktır. Yine bu sene gecen dönem olduğu gibi Tohum, Ekim, Gübre, ilaç, yas küspe gibi ayni desteklerimizin yanında çapa, sulama, nakliye gibi nakdi desteklerimiz de devam edecektir.

Göreve geldiğimizden bugüne Şirketin Teknolojik alt yapısına ciddi manada yatırım yapılmış olup bu yıl çiftçilerimizin pancar hasadından yüklemesine kadar geçen süreyi ve bu süreçte yaşanabilecek pancar kayıplarını azaltmak için Şirketimiz envanterinde bulunan 2 söküm, 2 yükleme makinalarına ilaveten 2 söküm, 1 yükleme makinelerini yaklaşık 20 milyon Türk lirası bedelle Çiftçilerimizin hizmetine Şirketimizin makine parkına eklemiş olacağız. Yani, “Sizler için sizlere beraber büyümeye devam ediyoruz.”

Burada sözlerime son verirken geçirmiş olduğumuz 69. Pancar kampanya döneminin ülkemize, çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını, bizlere her daim desteklerini esirgemeyen tüm siyasi parti ve temsilcilerine, Amasya Valisi Sn. Mustafa MASATLI’ya, İl ve İlçe Siyasi Parti Temsilcileri ve Meclis Üyelerine, tüm Belediye Başkanlarımıza, İl ve İlçe Mülki Amirlikleri, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Teşkilatımıza, tüm Taşıyıcılar Kooperatifleri Başkan ve üyelerine, Sivil Toplum Örgütlerine, Sulama Birliği Başkanlarına ve burada ismini sayamadığım tüm dostlarımıza, özellikle kurumlarımızın en değerli varlığı ve kurumsal sermayesi işçisinden memuruna, mühendis, şefi müdüründen Genel Müdürlük makamına hassaten şükranlarımızı sunar, Cumhuriyetimizin 100. Yılında 70. Kampanya döneminin Cumhuriyetimize yakışan bir gurur vesikası olması için hazırlıklarımıza ara vermeden devam ettiğimizi, Pancar ekimine olan desteğimizin her daim devam edeceğinin bilinmesini isteriz.

297 Görüntüleme

By Murat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir