Pancar Kantarı Açıldı

Başkan Saatcı; Çiftçinin olmadığı yerde ne işçi var, ne yönetim var, ne fabrika var, üretmeden tüketme yok dedi.

Amasya Şeker Fabrikası’na ait Gümüşhacıköy Pancar Kantarı düzenlenen törenle açıldı.

Amasya Şeker Fabrikası tarafından alımları gerçekleştirilen pancarlar çiftçiler tarafından kantarlara teslim ediliyor.

Amasya Şeker Fabrikası ait Gümüşhacıköy kantarının açılışı 7 Ekim 2019 Pazartesi günü yapılarak pancar alımına başlandı.

Pancar kantarının açılışına Amasya Şeker Fabrikası A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Polat,  Şeker Fabrikası Genel Müdürü Celal Sunulu, Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak, S.S. Gümüşhacıköy Nakliyeciler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi  Başkanı Mevlüt Erköse, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı. 

Yeni Camii İmam-Hatibi Ahmet Uyar tarafından yapılan duanın ardından konuşan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Saatcı; 2019, 2020 Yılı pancar alım sezonunu bu gün itibariyle  Gümüşhacıköy’ümüzde başlatmış  bulunuyoruz.

Allah İnşallah hayırlı, bereketli bir yıl verir, Allah kaza bela vermeden  2020 yılı  hazırlıklarına hepimizi nasip eder diyor, Sezonun Gümüşhacıköy’ümüz için, Ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum dedi. 

Kantarda Yaşanan sıkıntıları çiftçilerin bildirmesini söyleyen Saatcı konuşmasında;

Buradaki sıkıntılarınızı bize, ekibimize bildirebilirsiniz telefonlarımız 24 saat açık, Bu yıl polarımız iyi polarla, fire ile  ilgili bir sıkıntınız olduğu zaman  ilgili arkadaşlarımıza mutlaka söyleyin, daha bir tereddütleriniz varsa arkadaşlar Suluova’ya örnek numune götürüyorlar sizde gönderebilirsiniz. Polarda En ufak bir endişeniz olmasın

Pancar ürününün en garantili mahsül olduğunu söyleyen Saatcı; Gümüşhacıköy’de pancar polarının mevsime göre 15,16,17’nin altına düşmeyeceğini tahmin ediyorum, hele bu mevsimden sonra, yine söylüyorum çiftçi arkadaşlarım polar da tereddüdünüz  olduğu zaman hakkınızı arayın, poların her numunesi önümüze geliyor, hiç bir çiftçimiz aklında kesinlikle polarla ilgi bir şüphesi olmasın. Çoruma, Turhal gidiyoruz orayı da görüyoruz, çiftçi arkadaşlarımız gelsinler Suluova’daki analiz merkezimizi görsünler laboratuarımızı gezelim en ufak kaygınız endişeniz olmasın.

Teslim edilen pancarların ödemelerini 15 gün içinde yapılacağını söyleyen Başkan Saatcı; ne taahhüt ettiysek o, 30 Eylül’e kadar Fabrikamıza teslim edilen pancarların bu hafta sonu itibariyle nakliyesi içerisinde olmak üzere ödüyoruz.  Ekimin 15’inden sonra, her 15 günde bir  çiftçilerimize ödeme yapacağız.

Üreticilerimize desteklerimiz devam edecek, ilaç desteği, nakliye desteği bir daha ki yılda devam edecek yeter ki çark dönsün.

Şunu da samimiyetle ifade etmek istiyorum çiftçinin olmadığı yerde ne işçi var, ne yönetim var, ne fabrika var, üretmeden tüketme yok.

Pancarı Tarladan Fabrikaya götürdüğün zaman nakliye ücreti olarak 34 lira artı  pancar ücreti olarak hesaplanıp ödeme yapılıyor.

Biz bu pancar  fiyatını açıkladığımıza rağmen 90 bin dönümü geçemedik karşılığı 480, 500 bine yakın pancar, ben  buradan huzurunuzda AK Parti Amasya Milletvekillerine ve CHP Amasya  Milletvekiline teşekkür ediyorum. Bu gün Amasya Şeker’in A şeker kotası 80 bin ton buna karşılık üreteceği pancar 700 bin tondan aşağı düşmemeli, bizim Konya’ya gitmemizin sebebi 2020 yılında kota sorununu tamamen çözmek. Amasya Şeker Fabrikasına Pancar eken 5, 10 yıl kotada sıkıntısı olmaz  herkesin A kotadan pancar alınır.

Bir dahaki yıl üretemediğin zaman kotan düşüyor, düştüğü zamanda kota mecburi uygulanıyor.  Amasya Çiftçisini mağdur etmemek için biz Konya’ya gittik yoksa, Konya dan pancar getirmek akıl işi değil, Konya çiftçisinin de hakkını yemememiz lazım arkadaşlar polar 17’den başlıyor 20’ye kadar çıkıyor.   Rakamlar 1100 bizim Gümüşhacıköy’ün poları 17’yi bulacak ben öyle tahmin ediyorum, biraz rakamsal birazda ürüne bakarsan oluyor,

Bu vesileyle  tüm üreticilerimize, çalışanlarımıza, nakliyecilerimize pancar hasat sezonumuzun hayırlı, bereketli olmasını temenni ederek; kolaylıklar ve esenlikler diliyorum ”dedi.

 Yeni sezonun herkese hayırlı olmasını dileyen Şeker  Fabrikası Genel Müdürü Celal Sunulu; İnşallah İyi bir kampanya sezonu geçirerek sağlıklı, sıhhatli, selametli pancarlarımızı teslim ederiz, bol şekerli, bol bereketli, Sezonumuz hayırlı uğurlu olsun, Allah kaza bela vermesin” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir