Okullarda Kovid-19 aşı uygulaması başladı

Gümüşhacıköy Kaymakamlığı-Toplum Sağlığı Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa gerçekleşen “Okullarda Kovid-19 Aşı Uygulaması” başladı.

Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisende 18 yaş altı e – nabız uygulaması ile ailelerince aşı izni verilen öğrencilere Toplum Sağlığı Merkezi aşı ekipleri tarafından ilk doz aşıları yapıldı.

Aşılama programında konuşan İlçe Kaymakamı Ali Cemal Altınöz, “Devletimiz var gücüyle aşılama noktasında çalışmalarını yürütüğünü söyledi.

Aşılama konusunda Dünyadaki lider ülkelerden bir tanesiyiz diyen Altınöz, “En son aşılama yaşı sizlere de vurulabilecek şekilde 13 yaşından gün almış 18 yaşına kadar indi. Tabi ki 13 yaşından gün almış ve 18 yaş arası öğrenci kardeşlerimiz yani sizler e – Nabız’dan verilen veli onayına tabi olarak aşı vuruluyorsunuz. Bu anlamda sizin iradeniz kadar velilerinizin izinde sizin aşı olmanız yönündeki onayı bizim için önemli”.

Pandemi ile 2 yıldır mücadele edildiğini belirten Altınöz. “İlk etapta maske, mesafe, temizlik en önemli tedbirlerken, şuan pandemiye karşı virüse karşı elimizdeki en güçlü silah aşı. Biz aşılama oranını ne kadar artırırsak. Hem toplumsal bağışlığı kazanmış olacağız. Hemde eğitim ve öğretime duraksamadan daha sağlıklı, daha huzurlu, daha etkili bir şekilde devam etme şansını yakalamış olacağız. Düşündüğümüz zaman siz öğrenciler, Türkiye nüfusunun dörtte birini oluşturuyorsunuz. Bu anlamda sizlerinde aşı olarak bu mücadelede bize destek vermeniz çok önemli. Ben sizlerden bu desteği istemeye geldim. Sadece sizin aşı olmanız yetmez, aşı olmayan sıra arkadaşınız varsa, sınıf arkadaşınız varsa, oda arkadaşınız varsa, lütfen onlarla da konuşup aşının bu mücadelede en etkili yöntem olduğuna en önemli koruyucu tedbir olduğunu anlatmanız bizler için çok önemli. Bu aşılamanın önemine binaen bugün sizleri ziyaret ederek, hem vermiş olduğunuz destek için sizlere teşekkür etmek hem özgüveniniz için sizleri tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, bildiğimiz gibi yaklaşık bir buçuk senedir öğrencilerimiz eğitim öğretimden uzak kaldılar. Bakanlığımızın bu çerçevede genel politikada okulları kapatmamak adına. Bizlerde bakanlığımızın bu politikası doğrultusunda  öğrencilerimizi aşı yaptırmak adına bu programları uyguluyoruz. İlçemizde yaklaşık bin 100 tane 13 yaş ve üzeri aşı tanımlanmış öğrencimiz var. Şuanda yaklaşık yüzde 15-20 çıvarında 1. ve 2. dozunu öğrencilerimiz aşılarını oludular. Bizde bu programlar doğrultusunda aşılama oranını yüzde 70-80 lere çıkarmak istiyoruz.

Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Bayram Akgül, Bu günkü amacımız da İlçe Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün destekleri ile okullardaki aşı oranımızı yükseltmek yetişkin seviyesine yüzde 80 ve 90 çıkarmak amacıyla okullardaki aşı uygulamalarımızı devam ettiriyoruz. Umuyoruz ki ilçemizdeki tüm okullarda öğrencilerimizin aşı oranlarını en yüksek seviyeye getireceğiz. Ve bununla birliktede okullarımız hiçbir şekilde kapanmadan yıl boyunca eğitim öğretimlerine devam edecekler. Ben bugün aşı olan bütün öğrenci arkadaşlarımızı ve bu konuda öğrencilerimize destek olan velilerimizi tebrik etmek istiyorum. Şua ana kadar aşı olmamış öğrencilerimize gerek toplum sağlığımıza gerek aile hekimliği birimlerimize gerekse devlet hastanemize aşı olmaları için davet ediyorum.

Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisesi 11 /A Sınıfı Öğrencisi Bengü Işık Comba, Bu gün okulumuza gelen aşı ekipleri sayesinde koronavirüs aşımı oldum. Bu sayede kendime değil çevreme olan sorumluğumu da yerine getirdim. Aşı karşıtı olan tüm arkadaşlarımı aşı olmaya davet ediyorum.

Bugün sağlık ekipleri tarafından Aşı olduğunu ifade eden Öğrenci pelin acar ise ise kendi sağlımı ve arkadaşların sağlığını korumak adına aşımı oldum. Umarım herkes aşısını olur ve koronavirüsten kurtuluruz. Okullarız kapanmasın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir