Okul Kütüphaneleri Bakanlıktan, Yazılım Programı Gümüşhacıköy’den

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesine destek olmak için Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE ekibi “Kütüphane Otomasyon Programını” yazdı.

“Kütüphanesiz Okul, Kütüphane Yazılım Programı Olmayan Kütüphane Kalmayacak” sloganı ile hareket eden Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni tarafından, 4 yıl önce eğitim vermek için başlattığı Kütüphane Otomasyon Yazılım programını tamamlayarak ücretsiz olarak ülke genelindeki okulların kullanımına açtı.

Piyasada kullanılan ücretli programlara göre daha gelişmiş ve kolay kullanım ara yüzü olan program veri kayıplarını da ortadan kaldırarak daha güvenli bir kullanım sağlıyor.

Gümüşhacıköy Anadolu Hasan Coci Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hasan Göktekin;

Kütüphane otomasyon Programı, son derece kullanışlı basit bir program. Biz burada her kitaba bir etiket veriyoruz. Bu etiketlerle kitabı da ilgili raf ve dolaplara yerleştiriyoruz. Bu programı öğrencilerde çok rahat kullanabiliyor. Bunun yanı sıra programın bir güzelliği de biz daha önce kullandığımız programda verileri kaybetmiştik ve ciddi sıkıntı yaşamıştık bununla ilgili kütüphane otomasyon programında tüm veriler aynı zamanda kullanıcı hesabına yedeklendiği için program çökse bile rahatlıkla bu verilere ulaşabiliyoruz. Öğrencileri hem programa otomasyon ve manüel olarak ta eklediğimiz gibi e okul üzerinden de bu verileri programa çekebiliyoruz. Bunun yanında çok güzel verilere ulaşabiliyoruz. Okulda en fazla kitap okuyan sayısını tek tuşla burada görebiliyoruz. Yada kütüphane hiç gelmeyen kitap almayan öğrencileri de buradan rahatlıkla tespit edebiliyoruz. En fazla kitap alan öğrencileri ödüllendirme yoluna gidiyoruz. Hiç gelmeyen öğrencileri de kütüphaneye gelmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Buda programın bize sağladığı güzelliklerden bir tanesi. Bunun yanı sıra her kitabın okunması için azamı 15 gün süresi var bu süre geldiğinde alttan bize bildirimlerinde gelmesi yine programı güzel kılan taraflarından bir tanesi. Kütüphane Otomasyon programını Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinden ücretsiz olarak indirip kurup kullanabiliyorsunuz.

Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Veli Kurtçu;

Gümüşhacıköy Kütüphane otomasyon programı 4 yıl önce verdiğimiz yazılım geliştirme eğitiminde oluşturduğumuz bir proje. Yazılım geliştirme kursunu verdiğimiz okuldaki okul idaresi ve öğretmenlerle yaptığımız görüşmelerde bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sormuştuk bizim yapabileceğimiz giderebileceğimiz bir ihtiyaç. Onlarında Kütüphane otomasyon programına ihtiyaçlarının olduğunu öğrendik. Bununla alakalı ne gibi bir özellik istediklerini edebiyat öğretmenimize danışarak fikir alışverişini yaparak temel kriterlerimizi belirledik. Bu anlamda çalışmaya başladık ve 2 ay gibi bir sürede hem kursumuzu hemde projemizi tamamlamış olduk.  Kütüphane otomasyon programımızı 4 yıl kurduk oluşturduk kullandık tüm okullarımıza tüm okul seviyelerinde test ettik. Geri dönütlerle geliştirmeye devam ettik. Sorunsuz bir şekilde şuan kullanabiliyoruz. Şuan 2000’e yakın bir okulda 30 dan fazla ilden kullanılıyor. Programımız ücretsiz herkes Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Wep sitesinden indirip rahatlıkla kurup kullanabilirler. Bir her türlü teknik desteği sağlıyoruz. Bunun için de kesinlikle ücret talep etmiyoruz.

Gümüşhacıköy İlçe Milli eğitim Müdürü Ercan Gültekin;

Kütüphanesiz okul kalmasın projesine destek olmak amacıyla Kütüphane otomasyon Programı ARGE birimimiz tarafından 2018 yılında tamamlanmıştır. Bu güne kadar ilimiz okullarında ve Türkiye genelinde yaklaşık 30 ildeki 2000’ne yakın okulumuzda kullanılmaktadır. Program ile ilgili olumlu dönütler almaktayız. Bu program Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü wepsitesinden ücretsiz olarak temin edilebilir. Türkiye geneli tüm okullarımızda kütüphane Milli Eğitim Bakanlığından kütüphane otomasyon programı Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir