• 12 Aralık 2023

Muhtarlar Çalıştayı Ve İstişare Toplantısı Yapıldı

Ara 7, 2021

Amasya İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Gümüşhacıköy Muhtarlar Çalıştayı ve İstişare Toplantısı’nda İlçemiz Köy ve Mahalle Muhtarları Göçmenler konusunda bilgilendirildi.

Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda düzenlenen semineri sunan Amasya İl Göç İdaresi Müdürü Bülent Sadal, İlimizde yeni kurulan İl Göç İdaresinin faaliyet alanları hakkında tanıtım yaptı.

 Ardından ülkemiz ve ilimiz genelinde yaşayan düzenli ve de düzensiz göç konuları başta olmak üzere ilimiz genelinde bulunan yabancılarla ilgili mevzuatları anlattı, yabancı hakları, yükümlülükleri ve çalışma hayatları konularında bilgilendirmelerde bulundu.

İl genelindeki yabancılarla ilgili istatistikleri açıklayan Bülent Sadal, Amasya genelinde toplamda 5 bin 428 yabancının bulunduğunu belirtti.

Göç durumunun sadece Türkiye de değil dünyanın her yerinde yaşandığını hatırlatan Bülent Sadal, göçmenlere yardımın insani bir durum olduğunu, Suriyelilerle ilgili zaman zaman sosyal medyada paylaşılan konuların neredeyse hepsinin yalan, yanlış veya eksik olduğunu, yabancılara ev verildiği, maaş aldıkları, üniversitelere ücretsiz girdikleri gibi konuların doğru olmadığını, Suriyelilere ev veya maaş verilmediğini, Suriyelilerin aldığı bir miktar paranın ise Avrupa kaynaklarından sağlandığını kaydetti.

Bülent Sadal, Seminer sonunda ise insan ticaretiyle mücadele, sınır önlemleri ve Suriyeliler hakkında doğru bilinen yanlış bilgiler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yapılan toplantı programı soru cevap bölümüyle sona erdi.

30 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir