Müftülükten, Din Görevlilerine Vefa

Gümüşhacıköy İlçe Müftülüğü tarafından, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet etmiş ve emekli olmuş müftü ve din görevlileri için Vefa Yemeği Programı düzenlendi.

Sunuculuğunu Yeni Camii İmamı Ahmet Uyar’ın yaptığı program Çiftçioğlu Köyü İmamı Mahir Koç’un okuduğu Kuranı Kerim Tilavetiyle başladı.

Öğretmenevinde gerçekleştirilen programda tüm katılımcılara “hoş geldiniz” diyerek bir açılış konuşması yapan İlçe Müftüsü Adem Ayrancı, biz camiyi, cemaati önemseriz. Çünkü biz gittiği her bir yerlere çil çil kubbeler serpen şanlı ecdadın ahfadıyız, çünkü biz Mekke-i Mükerreme’den ve Medine-i Münevvere’ye  hicret ettiğinde evinin lojmanını temeliyle beraber camisinin mescidinin temelini atmış olan Hz. Muhammed Mustafa (sav) efendimiz ümmetiyiz.

 Ve camilerimiz bizim her şeyimizdir her birerlerimizin benim dediğimiz, evimiz, arabamız, elbisemiz bir şeylerimiz vardır, camilerde benim dediğimiz, bizim dediğimiz yerlerdir.

Ama camilerin öbür benim dediğimizden çok önemli bir farkı vardır bilip ve takdir edersiniz arabam benim derim ama hesabıma gelirse satarım, evim benim ama derim ama uygun fiyatı bulursam satarım, çünkü bunlar fiyatı olan şeylerdir, ama camilerimiz fiyatı olan değil değeri olandır, parayla paha biçilemeyendir onun içinde camilerimiz bizim için benim dediğimiz her şeylerden ve her yerlerden daha önemli daha kıymetli ve daha faziletlidir.

Rabbim gönderimizden bayrağımızı indirmesin, minaremizden  ezanlarımızı  dindirmesin inşallah.

 Her birinden kıymetli hocalarım hoş geldiniz sefalar getirdiniz Rabbim hep bizi huzurlu ortamlarda bir araya getirsin inşallah. Ebediyete irtihal etmiş personellerimize Allah’tan rahmet, emekli olan personellerimize hayırlı ve bereketli ömürler diliyorum. Sayın  Kaymakamımıza, İl Müftümüze ve İlçe Müftülerimize programımıza teşrif ettikleri için  tekrardan teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programda konuşan İl Müftüsü Durmuş Ayvaz Gümüşhacıköy ilçe müftülükleri personelinin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ederek şunları belirtti; “Halkımızın  doğru dini bilgiyle buluşması, İslam’ın evrensel ilkeleriyle tanışması ve güzel ahlakla donanması hususunda din görevlilerine büyük sorumluluklar düşmektedir.   Bu sorumluluğu  yerine getiren siz fedakâr hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bu hafta vesilesi ile ahirete  irtihal eden hocalarımızı rahmetle anıyor, hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice hizmetler nasip etmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Kaymakam Ali Cemal Altınöz yaptığı konuşmasında, biliyoruz ki hepimizin çocukluğunun, gençliğinin geçtiği mahallelerde, köylerde hocalarımız hem din hizmetini yürütürken hem de o yörede, görev yaptığı bölgeyi kalkındırmak için canla başla çalışan o yörenin sıkıntılarıyla haşir neşir olan vatandaşların sıkıntılarına kulak veren ve aynı zamanda Din Hizmetlerini götürmenin yanında o yörenin manevi önderleri kanaat önderleridir.

 Bizleri ailelerimiz bu şekilde yetiştirdi, bizler çocukken Kuran kursuna gittiğimizde doğruyu, yanlışı ailemizden, okulda öğretmenimizden   öğrendiğimiz kadar  camideki  hocalarımızdan da öğrendik ben hep şunu söylüyorum bir insan toplumda erdemli bir insan olarak yaradıla bilmesi için  önemli üç husus vardır bir ailesi, iki okulda almış olduğu akademik eğitim ve hocasından almış olduğu ahlaki ve eğitim benim için bir bireyin toplumda erdemli bir insan olarak yer alması açısından çok önemli bu anlamda hocalarımız bizler için her zaman çok özel, her zaman çok değerli bunu şu anlamda da söylüyorum hocalarımızın biz gayretini 15 Temmuz’da gördük hocalarımızın gayretiniz biz bu  pandemi mücadelesinde açık seçik gördük bu anlamda ben hassaten bu dönemlerde devlete vermiş olduğunuz desteklerden ötürüde   her birinize teker teker çok teşekkür ediyorum. Gerçekten canla başla çalışan verdiğimiz görevi layıkıyla yerine getiren geç saatlere kadar pandemi sürecinde her hangi bir saat gözetmeksin  elinden gelinin en iyisini yapmaya çalışan ve vermeye devam eden  hocalarımıza teşekkür ediyor, Hepinizin camiler ve din görevliler haftasını tebrik ediyorum dedi.

Konuşmalarından ardından, emekli olan din görevlisi Mustafa Koç, İsmail Karaçam, Arif Çotur, Muzaffer Çelik’e protokol tarafından plaket verilerek tebrik edildi.

Düzenlenen Programa Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Gümüşhacıköy Müftüsü Adem Ayrancı, Hamamözü Müftüsü Nazım Tophan,  Merzifon Müftüsü Abdulhamid Pehlivan  Gümüşhacıköy Müftülüğü Şube Müdürü Arif Aydınlı, Vaiz Hüseyin Çetin, Kuran Kursu öğreticileri ve din görevlileri katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir