Milli Güreşçi Hamit Kaplan Anıldı

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski milli güreşçi Hamit Kaplan, vefatının 46. yılında memleketi  Hamamözü ilçesindeki mezarı başında dualarla anıldı.

Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, 5 Ocak 1976 yılında Çorum’da geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden Hamit Kaplan’ın mezarına güreşçilerle birlikte çiçek bıraktı. Ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti okutuldu.

Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, güreşin Türklerin kuvvetini, cesaretini, yiğitliğini, pehlivanlığını dünyaya gösteren en önemli spor dalı olduğunu söyledi. Hamamözü denilince kaplıcaları ile ata sporu güreşin en iyi pehlivanlarının yetiştiği şirin bir ilçe akla geldiğini belirten Dağlı, şunları kaydetti:

“Hamamözü’müzün gururu Hamit Kaplan, küçük bir nahiyeden tahta bir bavulla çıktığı zorlu yolda dünya ve olimpiyat şampiyonu bir sporcu olarak, güreşte gösterdiği azim sayesinde uluslararası turnuvalarda aldığı madalyalarla göğsümüzü kabartmış ve milli marşımızı dünyaya ezberleten sporcularımız arasına katılmıştır. Uluslararası seviyede güreş müsabakalarında 14 altın, 10 gümüş, 6 bronz ve 3 bakır olmak üzere 33 madalyayı ülkesine armağan etmiştir. 24 defa Türkiye şampiyonluğu kazanması, milli formayı 175 defa giymesi, güreşin unutulmazları arasında olduğunu göstermektedir.”

Hamit Kaplan kazandığı başarılarla, güreşin sevilmesini sağlamış gelecek nesillere örnek olmuş bir sporcu olduğunu söyleyen Dağlı, “Bu toprakların hamurundan Hamit Kaplan gibi çok büyük şampiyonlar çıkmış ve halen bu potansiyele sahip minik güreşçiler, büyüklerinin izinde çalışmalarına devam etmektedir.”

Batman’dan yola çıkan ve Amasya-Çorum karayolunda meydana gelen kazada kaybettiğimiz Batman Petrol spor Güreş Antrenörümüzü de rahmetle anıyorum, kazada yaralanan Batman Petrol spor Güreş Takımı sporcularına Allah’tan acil şifalar diliyorum”.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu yaptığı konuşmada: Elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Hocamız Hamit Kaplan’ın aramızdan ayrılışının 46 yılında mezarı başında rahmet ve minnetle anıyoruz.

175 defa milli mayoyu giymiş Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş Türk güreş tarihine adını altın harflerle yazdırmış hocamızı ecdadımızı anmaya geldik aramızdan ayrılan bütün şampiyon abilerimizi anarken hayatta olanları da unutmayacağız unutturmayacağız.
Tabii o kadar çok şampiyonumuz var ki Dünya ve Olimpiyat şampiyonu, Allah hepsinden razı olsun. Mekânları cennet olsun. Anadolu’nun küçük bir ilçesinden Hamamözü’nden çıkıyor bir yiğit pehlivan ‘Türk gibi güçlü’ sözünü dünyanın dört bir tarafında dinlettiriyor, Dünya olimpiyat şampiyonlukları kazanıyor. Bunlar kolay işler değil. Ben ve arkadaşlarım adına şunu söylüyorum Marifet iltifata tâbidir. Ölmeden öncede aramızda yaşayan insanlarda bu şampiyonlara bunu hissettirmek, onları böyle anarsak ve toplumda onlara hak ettiği değeri verirsek daha doğru olur diye düşünüyorum. Bizim toplum olarak her zamankinden daha çok birliğe beraberliğe ihtiyacımız var. Bu birliği beraberliği sağlayan en hızlı öznelerimizden bir tanesi spor ve sporda Türk ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış güzel insanlar oldu. Ne mutlu bugün hocamızı saygı ve sevgi ile anıyoruz. Hocamızın başka bir misyonu daha var atmış olduğu tohumlar inşallah bu çocuklardan bir tanesi Avrupa dünya olimpiyat şampiyonu olarak karşımıza çıkacak. Biz de Türkiye Güreş Federasyonu olarak her zaman onlarla gurur duyacağız. Maddi ve manevi destekleyeceğiz ve onlara sahip çıkacağız. Ben bu güzel günde anlamlı günde bizi yalnız bırakmayan devlet büyüklerimize, belediye başkanlarımıza siz halkımıza, sporcu kardeşlerimize, basınımızın değerli temsilcilerine teşekkürü bir borç biliyorum.

Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayraktar ise “Bundan 46 yıl önce genç yaşta elim bir trafik kazası sonucu rahmeti rahmana kavuşan, dünya ve Olimpiyat şampiyonu merhum Hamit Kaplan’ı anma törenine hoş geldiniz.

Merhum Hamit Kaplan genç yaşına rağmen 175 kez milli mayoyu giymiş, defalarca dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş. Şanlı albayrağımızı göklere çektirmiş, İstiklal Marşımızı söyletmiş. Ülkemizin gururu olmuştur. Kendisi Türk güreşinde bir ekol olmuştur. Bundan böyle bizlere düşen görevin atalarımızın geçmişteki başarıların gururunu yaşarken, bizlerden sonra gelecek olan nesillere gurur duyacakları eserler bırakmak olduğunu düşünüyorum. Hayatının en verimli dönemimde 5 Ocak 1976 tarihinde kaybettiğimiz büyük şampiyon Hamit Kaplan’ı, hocası Adil Candemir ve vefat eden tüm sporcuları rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Yasta buluşmak kadar zor bir şey yok. Sporcularımızın Türk bayrağını göklere çekmesi, ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmesidir ve bayrağımızın dalgalanmasına vesile olmasıdır. Bu manada böyle sporcular elbette ki bu coğrafyadan çıkacaktır. Bu coğrafyada onu hatırlatacak, onun yolundan yürüyecek genç delikanlılarımız vardır. Zaten anneler çocuklarını severken, ‘Yiğidim, pehlivanım, aslanım’ diye severler. Bu da bizim örf ve adetlerimiz, en önce geleneklerindendir. Bir rahmetlinin ardından konuşmak zor geliyor. Ona diyoruz ki makamı cennet kabri nurla dolsun” şeklinde konuştu.

         Başpehlivan Recep Kara, “Hamit Kaplan hocamız ve Adil Candemir hocamız gerçekten dünya minderlerinde Türkiye’nin adını, şanını en iyi şekilde yüceltiler, temsil ettiler. Hepsinden Allah razı olsun, mekanları cennet olsun. Hocalarımızın emanetlerini iyi şekilde koruyacağız ve yeni Hamit Kaplan’lar çıkartmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu

Programın ardından Hamamözü kapalı spor salonunda merhum Hamit Kaplan adına düzenlenen minder güreş turnuvasını takip eden protokol üyeleri daha sonra sıkletlerinde dereceye giren sporculara ödüllerini verdiler.

Anma programına, Amasya Vali Yardımcısı Faruk Ekiz, Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, Hamit Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan ve yakınları, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Siyasi Parti temsilcileri, kurum müdürleri,  Kırkpınar Yağlı Güreşleri şampiyonu güreşçi Recep Kara, diğer yetkililer, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir