Manifaturacılar Zor Günler Geçiriyor

Gümüşhacıköy’de Pandemiden dolayı birçok işletme süreçten çok olumsuz etkilendi.

İlçede ekmeğini kazanmaya çalışan manifaturacılar, koronavirüs nedeniyle zor günler geçiriyor.

“Pandemiden dolayı işlerinin olumsuz etkilediğini dile getiren Gümüşhacıköy’de manifaturacılık işleriyle uğraşan esnaflar, Eskiye oranla satışlarda yüzde 50 düşüş yaşandığını söyleyerek Esnaf olarak biz de tedirginiz, İş yerimizde tedbirlerimizi uyguluyoruz, Pandemiden dolayı 2020 yılında ticaret çok sıkıntılı geçti, inşallah beklentimiz 2021 yılında dedi”

İlçemizde Manifatura ve Tuhafiye Esnaflarından Mehmet Ali Civek, pandemi döneminde 25 yılın en sönük bayram alış verişini geçirdik dedi.

Yıllardır bu işle uğraştıklarını söyleyen Civek; pandemi dolayısıyla Ülkemizde olduğu gibi Gümüşhacıköy’de de ara, ara iş yerleri kapandı, okullarda uzaktan eğitime geçildi, ama biz sürekli açık olduğumuz için ufak ta olsa ticaretimizi yaptık. Fakat yaptığımız ticarette yüzde 50 düşüş oldu. Berberler ve lokantalar gibi çok fazla etkilenmedik. Günlük azda olsa kazancımızı sağlayıp, borcumuzu ödedik. Fakat okulların açılmaması ile birlikte öğrenciler için verdiğimiz kıyafet siparişleri elimizde kaldı. Tabi önemli olan insan sağlığı, Devletimizin almış olduğu karara saygı duymak zorundayız.

Özellikle çocukların ve 65 yaş üstünün dışarı çıkamaması ve köylerden insanların gelmemesi bizim alışverişlerimizi yüzde 50 den fazla etkiledi.

Fakat bizde herhangi bir kapanma olmadığı için Berberler ve Lokantalardaki esnaf arkadaşlar kadar etkilenmedik. İşyerimizin alanı geniş ve çeşit fazla olduğu için de gelen müşterilerimize çok rahat hizmet ettik. Bizde ve müşterilerimizde herhangi bir hastalığa rastlanmadı.

İnsanlarda lüzumsuz harcamalarını kısarak gerekli olduğu kadar alış veriş yapmaya başladı. Millet parasını cebinde tutmaya çalıştı.

Mal temin konusunda toptancılar ellerindeki ürünlerini sattılar. Toptancılar yeni ürün yapma konusunda da sıkıntı olduğu için fiyatlarda yüzde 20-25 civarında bir artışlar oldu. Bunun da nedeni pandemi nedeniyle esnek çalışmalar oldu. Büyük fabrikalarında ürün yapmamaları nedeni ile alışlarda yüzde 20-25 gibi farklılıklar oldu.

Pandemi döneminde iki bayram atlattık. Ramazan bayramında il terk etmeme gibi bayramda 4 gün sokağa çıkma kısıtlamaları oldu. Bayram tatiline gidilmemesinden dolayı da insanlar ailelerine gelirken veya geldiğinde anne ve babasının eksiğini hediyesini alamadı. İlk defa 25 yıldır böyle sönük bir bayram geçirdik, İnşallah koronavirüs son bulursa 2021 yılının yaz aylarında işlerimiz açılır diye düşünüyoruz dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir