Kut’ül Amare Zaferi’nin 106. Yılı Kutlama Programı Yapıldı

İlçemizde Kut’ül Amare Zaferi’nin 106. Yılı nedeniyle Kutlama Programı düzenlendi.

Gümüşhacıköy Öğretmenevi salonunda düzenlenen programa Kaymakam Ali Cemal Altınöz, İlçe Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, Emniyet Müdürü Bayram Delak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, Siyasi Parti Temsilcileri, Kurum müdürleri, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

İstiklal Marşı ve Kur’an Tilaveti ve dualarla başlayan programda günün anlam ve önemini içeren konuşmayı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdullah Turan yaptı.

Turan Konuşmasında; Milleti bir arada tutan, onu tek yürek yapan en önemli etkenlerden biri, o milletin tarihidir. Tarih, milletlere, dostlarını ve düşmanlarını öğretir.

Geçmişi sayısız zaferlerle dolu olan tarihimizin pek çoğumuzun bilmediği bir olayı da Kutül Amare zaferidir. 1. Dünya Savaşı’nda Irak cephesinde İngilizlerle çarpışan Halil Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu başarılı bir mücadele sonucunda galip gelmiş. 29 Nisan 1916 tarihinde İngilizler teslim olmuşlardır. 13 binden fazla İngiliz askeri esir alınmış, 30 bin civarında İngiliz askeri de ölmüştür. Buna karşılık ordumuz 10 bin kahraman askerini şehit vermiştir. Kut-ül Amare savaşı, Çanakkale Savaşı’ndan sonra Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı içinde kazandığı ikinci büyük savaştır ve Kut savaşı, Osmanlı’nın kazandığı son zaferdir. İngiliz tarihindeki en büyük hezimetlerden olan bu kutlu günde zaferin mimarı olan Halil Paşa’yı ve onun kahraman askerlerini bir kez daha rahmetle anıyorum. Ayrıca programı hazırlayan emektar öğretmenlerime ve değerli öğrencilerime teşekkür ediyor saygılarımı arz ediyorum.

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından,  tarihimizdeki önemli başarılardan biri olan,  milletimizin büyük özveri ve kahramanlıkla kazandığı Kut’ül Amare Zaferi’nin 106.Yıl anma programı şiirler ve o günü canlandıran gösteriler ile anlatıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir