Kubbesinde “Hazreti İsa ve Havari” figürleri olan camide, namaz kılma sevinci

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde bulunan ve kiliseden camiye çevrilen ve kubbesinde yer alan “Hazreti İsa ve havari” figürleri bulunan Maden Camisinde, vatandaşlar vakit namazlarını sosyal mesafe kuralına uygun şekilde kılıyor.

Mahalle sakinleri uzun bir aranın ardından Maden camisinde namaz kılmanın sevincini yaşıyor. Namaz vakitlerinde camiye gelen vatandaşlar, cemaatle birlikte vakit namaz kılabiliyor.

Caminin müezzin Hasan Erdemir, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, uzun bir aranın ardından camilerin, cemaatine kavuştuğunu söyledi.

Cami içerisine sosyal mesafeyi koruyacak şekilde bantlar yerleştirdiklerini anlatan Erdemir, şunları söyledi:

“Uzun süredir camilerimiz Koronavirüs (KOVİD-19) nedeni ile kapanmıştı. Normalleşme süresinde ilk etapta Cuma, Öğlen ve İkindi vakit namazı ile başlayan süreçte şükürler olsun artık vakit namazlarını da kılabiliyoruz. Diyanet işlerimizin başkanlığımızın almış olduğu önlemler kapsamında namaz öncesi ve sonrasında genel temizlik ve hijyen çalışmasını yapıyoruz. Maskesiz ve seccadesiz gelenlere müsaade etmiyoruz. İnşallah alınan bu tedbirler kapsamında sıkıntılı günleri en sısa sürede atlatacağız”.

Böyle bir camide görev yapmak gurur verici

Hazreti İsa ve evangelist’lerinin olduğu bir camide görev yapmak gurur verici bir durum olduğunu belirten Erdmir, “Çünkü kendisi Başka bir din mensubu, bizlerde İslam dini mensubuyuz. Burada dinlerin kardeşliği çatısı altında namaz kılıyoruz”.

Namaz Kılınırken Figürler kapanıyor

Erdemir; “Yılda yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği camimizin kubbesinde bulunan figürleri özel bir düzenek sayesinde namaz vakitlerinde kapatılıp, diğer vakitlerde tekrar ziyaretçilere açılıyoruz. Camimizi ziyarete gelen buradan göç eden kişilerin torunları geldiğinde figürlerin muhafaza edildiğini gördüklerinde teşekkür ediyorlar”

Cami Cemaatinden Mustafa Sarıkap; “Uzun bir süreden sonra cemaatle namaz kılmak çok güzel bir duygu. Biz cemaatle namaz kılmayı çok özlemiştik. Allah biz Müslümanları bir daha böyle camilerden uzak tutmasın ve salgın hastalıkları nasip etmesin inşallah. Salgın başlamadan önce sürekli vakit namazlarımızı camide kılıyorduk ama Covid-19 salgını olduğundan dolayı yaklaşık 3 ay evde tek başıma namaz kılıyordum ve bu durum beni üzüyordu. Nihayet vakit namazlarımızı cemaatle kılmaya başladık. Allah daha beterinden korusun. İnşallah kötü günler geride kalır ve daha iyi günleri görürüz. İyi günleri görmek bize bağlı bir durumdur. Alınan tedbirlere ve kurallara uyarsak her şey düzel eğer uymazsak her şey baştan başlar.”

Maden Camisinin tarihi;

Maden Camisi Osmanlı tarafından, Gümüş madenlerinde çalışan Rum işçilerin isteği üzerine 1800’lü yıllarda yaptırılan kilise, Lozan Antlaşması çerçevesinde 1924 yılında bölgeden ayrılan Rumların yerine Batı Trakya’daki Türklerin yerleştirilmesiyle cami olarak kullanılmaya başlandı.
İlçede 1996 yılında meydana gelen depremde hasar gören caminin tadilatı sırasında kubbesinde var olan Hazreti İsa ve havarilerin figürleri ortaya çıktı. Bunun üzerine Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılarak figürler aslına uygun olarak düzenlendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir