Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İçin Protokol İmzaladı

Gümüşhacıköy Belediyesi ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu arasında “Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı“ işbirliği protokolü imzalandı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Kadın Meclis Üyesi ve İl, İlçe Kadın Kollarıyla birlikte Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı“ işbirliği protokolü imzalandı.

Protokolü Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü imzaladı.

Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarının altını çizen Belediye  Başkanı Zehra Özyol, “Tüm katılımcılara kilometrelerce yol gel gelen başta Sayın Canan Güllü ve Sayın Birsen Çelik’e bize destek veren tüm kadınlara ayrı ayrı teşekkür ederim. Bize yaptığınız ziyaretle Gümüşhacıköy’ün cesur yürekli kadınlarına güç verdiniz. Kadın gözüyle ve kadın kalbiyle hizmet eden bir belediye olarak kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik bir hizmete imza atmanın gururunu yaşadığımızı söylemek istiyorum dedi.

TKDF Başkanı Canan Güllü ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “2021 yılında 367 kadın katledildi bu ülkede. Bunun 80’i şüpheli ölümdü; kimi babası, kimi kocası, kimi sevgilisi, kimi oğlu tarafından katledilmişti. Kadın olduğu için öldürülenlerin sayısı, 2008’den bu yana 3740’a ulaştı. Bu kadar çok kadın öldürülüyorsa, bu ülkede çok ciddi sorunlar var demektir. Kadın hareketinin çok uzun yıllardan beri verdiği eşitlik mücadelesinin geldiği noktada aslında bu ölümlerin olması hepimiz yürekten üzüyor. Eve çekilip dertlenmemiz mi lazım yoksa bu ülkede Cumhuriyet’in kurulmasına emek vermiş kadınlar olarak birlikle mücadele etmek mi lazım? Biz mücadeleden tarafız. Bu mücadelede bugün Gümüşhacıköy Belediyesi ile işbirliği yapıyoruz. Gümüşhacıköy’deki kadınların şiddetsiz bir ortamda yaşaması, çocukların istismardan uzak ortamda çocukluklarını yaşayabilmesi ve yerelden politika üretmek adına bu iş birliğini yapıyoruz. Kadın dayanışmasının ön plana çıktığı bu verimli günde bizleri ağırlayan başta kıymetli Gümüşhacıköy Belediye Başkanımız Zehra Özyol olmak üzere tüm ilçe halkına teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Denizli Bozkurt Belediye Başkanlığı Başkanı Birsen Çelik yaptığı konuşmada ;Gümüşhacıköy Belediye Başkanımız Zehra Özyol’un misafiri olduk. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkan’ı Sayın Canan Güllü’nün katılımıyla Cumhuriyet Kadınları Buluşmasını gerçekleştirdik. Buluşmanın ardından, İstanbul Sözleşmesinin iptalinden sonra bizim de Bozkurt Belediyesi olarak, geçtiğimiz Şubat ayında imzasını attığımız, “Acil Yardım Protokol’ün” imza törenine katılım sağladık, göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol’a teşekkür ederim dedi.

Gümüşhacıköy Karınca Kadınları Kooperatifi’nin üyeleriyle de bir araya gelen heyet Kooperatif çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Ayrıca ilçe sebze pazarında alışverişe gelen vatandaşlarla  sohbet eden heyet

pazar esnafına hayırlı işler   dileğinde bulundu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.