• 21 Mart 2023

İlçemizde Sportif Yetenek Taraması Yapıldı

Mar 1, 2022

İlçemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı kapsamında 3-4 ve 5’inci sınıf öğrencilerine sportif yetenek taraması yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı kapsamında, sportif yeteneklere sahip çocukların ilkokul çağında tespit edilerek, yetenekli oldukları spor branşlarında eğitim almaları amacıyla tarama yapıldı.

İlçedeki okullarda 3-4 ve 5’inci sınıfta öğrenim gören 750 öğrenciye yönelik tarama testi uygulandı.

Gümüşhacıköy Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Necmi Kılıç, şunları söyledi:

“Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 3. sınıf öğrencilerimizin taranmasıyla başladı, bugün 3-4 ve 5.sınıfların tarama testi yapıldı. Projenin amacı öğrencilerimizin tüm toplumumuzun spor yapması ve yetenekli olan sporcuların keşfedilmesi, spora yönlendirilmesi aynı zamanda toplumumuzda spor yapma kültürünün gelişmesi için proje başlatıldı. Bu sayede yetenekli çocuklar keşfedilip kulüplere yönlendirilecekler. Gerçekten yetenekli olanlar milli takımlara seçilecek. Daha önce tesadüfen belirlenen, isteyen sporcular kulüplere gidiyordu, şimdi bu proje sayesinde yetenekli çocukları biz çekip çekirdekten keşfedip kulüplere, milli takımlara yönlendireceğiz. Bu şekilde sporda daha da başarılı bir ülke haline geleceğimizi düşünüyorum.”

12 Görüntüleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir