• 21 Şubat 2024

İlçemizde Meyve Fidanı Satışları Başladı

Ara 11, 2023

İlçemizde açık kök meyve fidanı satışları başladı. Açık köklü fidanlar 60-100 lira, tüplü fidanlar ise 75 ile 250 lira arasında satılıyor.

İlçemizde faaliyet gösteren Sallabaş Fidancılık, her yıl olduğu gibi bu yıl da açık kök meyve fidanı satışlarına başladı.

Fidanlıkta elma, armut, kiraz, şeftali, kayısı, vişne, erik, üzüm, incir, badem, ceviz ve fındık gibi meyve fidanlarının yanı sıra süs bitkileri de satışa sunuluyor.

Fidancılık işletmecisi Güngör Alıcı, “Açık kök meyve fidanları 60-100 lira arasında satılıyor. Tüplü fidanlar ise 75 ile 250 lira arasında. Fiyatlar fidanın türüne ve boyuna göre değişiyor. Nisan ayına kadar satışlarımız devam edecek” dedi.

Açık kök meyve fidanları, kökleri toprağa gömülü olarak satılıyor. Bu fidanlar, tüplü fidanlara göre daha ekonomik ancak dikimi daha zor. Tüplü meyve fidanları ise kökleri toprak içinde plastik bir tüp içinde satılıyor. Bu fidanlar, açık kök fidanlara göre daha kolay dikiliyor ve daha hızlı büyüyor.

Gümüşhacıköylü vatandaşlar, bahçelerine meyve fidanı dikmek için fidanlık işletmesini ziyaret ediyor. Vatandaşlar, fidanların kalitesi ve fiyatları hakkında bilgi alarak alışveriş yapıyor.

Fidan Dikimi İçin Öneriler

Meyve fidanı dikmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahardır. Fidan dikilecek yer, güneşten bolca yararlanabilecek bir yer olmalı. Fidan dikimi için öncelikle toprak iyice işlenmeli ve gübrelenmelidir. Fidan, dikim çukuruna dik olarak yerleştirilmeli ve kökleri toprağa iyice bastırılmalıdır. Dikim işlemi tamamlandıktan sonra fidanın etrafına su verilmelidir.

Fidan dikiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

Fidan dikilecek yer, rüzgardan korunaklı olmalıdır.

Fidan dikim çukurunun derinliği ve genişliği, fidanın kök boyuna göre olmalıdır.

Fidan dikim çukuruna, toprağa karıştırılmış gübre konulmalıdır.

Fidan, dikim çukuruna dik olarak yerleştirilmeli ve kökleri toprağa iyice bastırılmalıdır.

Dikim işlemi tamamlandıktan sonra fidanın etrafına su verilmelidir.

Fidan dikiminde doğru tekniklerin kullanılması, fidanların sağlıklı bir şekilde büyümesini ve meyve vermesini sağlar.

466 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir