İlçemizde Lavanta Hasat Şenliği Yapıldı

İlçemizde 2 yıl önce dikilen Lavantaların hasat şenliği yapıldı.

İlk İrem Lavanta Bahçesinde düzenlenen hasat şenliğine Gümüşhacıköy Kaymakamı Ali Cemal Altınöz, Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Belediye Başkanı Zehra Özyol, 24. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Ramis Topal,  İlçe jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, CHP İlçe Başkanı Hasan Topal, İYİ Parti İlçe Başkanı Erhan Turgut,  kurum amirleri Lavanta hasadını gerçekleştirdi.

Kaymakam Ali Cemal Altınöz, burayı turizm ortamı haline getiren İrem Sercan Hayta genç çiftçi kardeşlerime teşekkür ederim dedi.

Günümüzde bizim en büyük sıkıntımız gençlerin elinin taşın altına koyarak herhangi bir işe girişmek istememelerini Belirten Altınöz, “Bu iki genç kardeşimiz hali hazırda bir işleri olmasına rağmen Tekirdağ’dan gelerek memleketlerine bu yatırımı yapmayı ve kendilerine bu geleceği uygun görmeyi taktir ettiler. Bizlere de onları takdir etmek düşer. Biz genç kardeşlerimizin yanındayız. İnşallah burası Gümüşhacıköy’e değer katacak. Gümüşhacıköy’e kıymet katacak. Güzel bir turizm ortamı haline gelecek”

İlk İrem Lavanta Bahçesi sahibi İrem Hayta ise; Tekirdağ da yaşıyorduk, babadan kalma araziye ne yapalım diye düşünürken 2 sene önce lavanta dikimine karar verdiklerini söyledi.

Tekirdağ’dan Memleketleri Gümüşhacıköy’e geldiklerini söyleyen Hayta, “2 sene önce diktiğimiz lavantaların bu sene hasadını gerçekleştirdik. Hasat ettiğimiz lavantanın yağından da kozmetik ürünler elde etmeye başladık. Sabun, kokular, araç kokuları gibi. Bunları alanımızda vatandaşlara sunuyoruz. Gençlerden talep çok fazla fotoğraf çekinmek için geliyorlar. Burada çocuk parkımız var herkesin gelip doğa ile iç içe olacakları bir ortam”

Fotoğraf çekinmek için gelen Cankut Gündoğdu ise doğal güzelliği ile  hoş kokusuyla sakinleştirici özelliği ile bilinen lavantayı ilçemizde görmek bize mutluluk verici bizde bu güzellikten faydalanmak ve fotoğraf çekinmek için geliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir