• 2 Ekim 2023

İlçemizde Geleneksel 5. Zafer Bayramı Güreşleri Yapıldı

Eyl 13, 2022

    İlçemiz Belediyesi tarafından düzenlenen 5. geleneksel Zafer Bayramı güreşleri şehir stadında yapıldı.

    Gerçekleştirilen müsabakalara, Türkiye ve dünyada birçok derece kazanmış 38’zi başpehlivan olmak üzere 385 pehlivan er meydanına çıktı.

  Açılış konuşması yapan İlçemiz Kaymakamı Ali Cemal Altınöz, burada 5. si düzenlenen zafer bayramı güreş müsabakalarında bir araya geldik. Tabiî ki güreş bizim ata sporu-muz. Asırlardır kırk pınarda, elmalıda ve yurdun dört bir tarafında bizim milletimizin gücünü cesaretini temsil eden bu kadim sporu pehlivanlarımız icra ediyorlar. Ulusal anlam da olsun uluslar arası çapta olsun bizi en iyi şekilde temsil edip göğsümüzü sürekli kabartıyorlar. Allah onlardan razı olsun. Bugün de burada yine Türkiye’nin dört bir yanından gelen uluslar arası arenada ulusal anlamda birçok başarı elde etmiş çok değerli pehlivanlarımız var.  Allah kollarına güç kuvvet versin.

   Ben buradaki müsabakaların dostluk barış huzur içerisinde tamamlanmasını temenni ediyor bu kadim sporun yıllardır ilçemizde düzenlenmesine vesile olan Belediye Başkanımıza da şükranlarımızı sunuyorum. Hepinize güzel keyifli günler diliyorum.

 Belediye Başkanı Zehra Özyol yaptığı konuşmada; belediyemizin düzenlemiş olduğu 5. geleneksel Zafer karakucak güreşlerine hep birlikte kutluyoruz. Hoş geldiniz, şeref verdiniz, sefalar getirdiniz. Bu gün birbirinden değerli Kırkpınarın er meydanında güreşmiş kol bağlamış Avrupa şampiyonu, dünya şampiyonu, madalyaları sayamayacağız. Bu kadar değerli güreşçilerimiz Gümüşhacıköy er meydanında kol bağlayacaktır. Güreşçilerimize de hakemlerimize de hoş geldiniz diyoruz. İyi ki varlar bizim sesimizi Türkiye’mizin sesini, onurunu her zaman yurt dışında taşıyorlar. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti anadan doğma sportmendir demiştir. Henüz yürümeye başlayan köy çocukları harman yerinde güreşirken görürsünüz demiştir. Ben sporcunun, zeki akıllı ve ahlaklı olanını severim diyerek spora ve sporcuya verdiği önemi belirtmiştir. Bizde atamızın yolundan giderek ata güreşine sahip çıkıyoruz. Çok kıymetli hemşehrilerim Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın Ay yıldızlı bayrağımızın altında vatanımızda birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı nasip etsin yüce Mevla’mdan niyaz ediyoruz. Bir kez daha sizlerin huzurunda Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygıyla rahmetle anıyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz dedi.

            Güreşlerde Bekir Eryücel Başpehlivan olurken Ali Rıza Kaya 2., Recep Kara ve Rıza Yıldırım üçüncülüğü paylaştılar.

            Güreşlere İlçemiz Kaymakamı Ali Cemal Altınöz, Belediye Başkanı Zehra Özyol, Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Zübeyir Turan, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Kurtcu, KYK Yurt Müdürü ve Gençlik ve Spor İlçe Müdür vekili Murat Duzcu, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Turgay Sevindi, Cumhuriyet Halk Partisi SGümüşhacıköy İlçe Başkanı Hasan Topal, Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

31 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir