• 21 Şubat 2024

İlçemizde Erken Tanı Hayat Kurtardı

Ara 7, 2023

İlçemiz Devlet Hastanesinde, 3 yılda 1250 adet endoskopi ve kolonoskopik işlem yapıldı. Bu işlemler sonucunda 12 kolon kanseri, 19 mide kanseri ve 6 adet rektum tümörü erken teşhis edildi.

İlçemiz Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Eyüp Mehmet Pircanoğlu, yaptığı açıklamada, “Erken tanı hayat kurtarır. Bu nedenle, 50 yaş üzeri bireylerin 5 yılda bir, 40 yaş üzeri bireylerin ise risk faktörlerine göre endoskopi ve kolonoskopi yaptırmalarını öneriyoruz. Bu işlemler, kanserin erken teşhis edilmesinde ve tedavinin daha başarılı olmasında önemli rol oynuyor.” dedi.

Pircanoğlu, Gümüşhacıköy Devlet Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopik işlemlerinin başarılı bir şekilde yapıldığını belirterek, “Ancak, cerrahi işlemler ve yoğun bakım hizmetleri olmadığı için hastalarımızı Çevre illerdeki hastanelere sevk ediyoruz. Ameliyat sonrası hastalarımızın tüm bakımlarını ve yıllık takiplerini ise biz yapıyoruz.” diye konuştu.

Pircanoğlu, erken tanı ve düzenli kontrollerin önemine vurgu yaparak, “Herkesin mutlaka düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırması gerekiyor. Bu sayede, kanser gibi ciddi hastalıkların erken teşhis edilmesi ve tedavinin daha başarılı olması mümkün oluyor.” ifadelerini kullandı.

624 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir