• 30 Mayıs 2024

Hemşehrimiz Filiz DEMİREL TAŞÇIOĞLU

Eki 5, 2023

İlçemiz Gümüşhacıköy’de doğup büyümüş değerli hemşerimiz Filiz DEMİREL TAŞÇIOĞLU, İlçemizin unutulmaz Belediye Başkanlarından Merhum Kemal DEMİREL’in kızıdır.

1968 doğumlu olup, İlk, Orta ve Lise öğrenimini Gümüşhacıköy’de tamamlamıştır. 1985 yılında Gümüşhacıköy Lisesini 1.likle bitirmiş, aynı yıl İstanbul Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesini kazanmış ve 1989 yılında mezun olmuştur. 1989 yılında mezuniyetinin hemen ardından Ankara’da Bayındır Holding bünyesinde Bina Konut Grup Başkanlığında çalışma hayatına başlamıştır. 1993 yılında İngiltere-Londra- Southsea’ye dil eğitimine gitmiştir. 1994 yılında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Dış İlişkiler Daire Başkanlığında Uzman-Mimar olarak çalışmaya başlamıştır. İşe başladığı 1994 yılından günümüze kadar İdare bünyesinde Projeler Dairesi, Strateji Dairesi, Konut Kredileri Dairesi ve Uygulama Dairesi olmak üzere çeşitli Daire Başkanlıklarında çalıştı.

Görev aldığı Daire Başkanlıklarında Belediye Arsaları Üzerinde Toplu Konut ve Kentsel Planlama yapmak, planlanmış projeleri incelemek, restorasyon projeleri için kredi vermek, toplu konut uygulamalarını yapmak ve kontrol etmek, hakkediş ödemelerini yapmak konularında çalışmış ve halen çalışmakta olan Filiz DEMİREL TAŞÇIOĞLU İlçemiz ve köylerinde konut sorunlarının ve yapılaşma problemlerinin olduğuna dikkat çekti.

Gümüşhacıköy’de bu güne kadar 3 Etap halinde: 1.Etapta 112 Konut, 2. Etapta 448 Konut ile Sosyal Donatıları ve 3.Etapta 99 Konut ile 3 Dükkanlı Ticaret Merkezi olmak üzere toplam 659 konut yapıldığı halde günümüzde halen İlçemizde konut sorunu olduğuna değinmiştir.

İlçemizde konut ihtiyacının ana nedenini gerek 2020 yılı itibariyle tüm dünyada yaşanan salgın hastalıklar gerek ülkemiz genelinde yaşanan sığınmacı sorunu ve gerekse ekonomik sıkıntılar nedeniyle özellikle emekli hemşehrilerimizin tekrar memleketlerine dönmek istemeleri oluşturmaktadır.

Sn. Demirel Taşçıoğlu İlçemizdeki konut sorununun iki ayrı uygulamayla  çözülebileceğine değindi.

Bunlardan birincisinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığının çeşitli illerde başarıyla uyguladığı  (toplam konut sayısı 7 680 olan) TARIMKÖY projeleri olduğunu, bu projelerin en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Gümüşhacıköy’ümüzde de başarıyla uygulanabileceğini ifade etti.

İkinci olarak ise  İlçe merkezinde ekonomik ömrünü tamamlamış binaların kentsel dönüşüme sokularak yenilenmesi gerektiğini söylerken tarım alanlarının mümkün olduğunca yapılaşmaya açılmasından kaçınılması gerektiğini de vurguladı.

Bunlara ilaveten Kuzey Anadolu fay hattında yer alan Gümüşhacıköy İlçemizin 1.derece deprem bölgesinde olduğunun unutulmaması gerektiğine de  dikkat çekerek Tarım köy projeleri konusunda en kısa sürede 44 köy muhtarımızla bilgilendirme toplantısı yapacağını belirtti.

2.022 Görüntüleme

By Murat