Hastalıktan Korunmak İsteyenler Aktarlara Koşuyor

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte gribe yakalanmak istemeyen vatandaşlar, aktarlara koşuyor. Hem grip hem de Kovid-19 salgınından korunmak isteyenler, vücut direncini ve bağışıklığı arttıran bitkilere ve baharatları tercih ediyorlar.

Hava koşulları nedeniyle sık sık grip yada nezle olan vatandaşlar hastaneye gitmek yerine aktarlarda kuşburnu, zencefil, zerdeçal, tarçın, karanfil, karışımından çay yaparak hastalıklara karşı kendilerini korumayı amaçlıyor.  Vatandaşların antibiyotik yerine bitkisel karşımı terci ettiğini belirten Cumhuriyet Caddesinde hizmet veren  Danışkan Aktar Baharat işletme sahibi

Murat Danışkan, Havalar soğuk ve insanların vücut dirençleri düştüğü için vücut dirençlerini artıracak bitki ve baharatlar bu ara çok satıyoruz. Hele ki şuandaki dönemde Koronavirüs nedeniyle insanlar baya bir tedirgin oluyor. İnsanlar vücut direnlerini artıracak.  Takviye gıda olarak. Daha çok udi hindi (kudsi bahri), zencefil, zerdeçal, propolis, bal polen bunlar bu ara çok fazla gündemde olan. Bikri ve baharatlar. Vücut direncini artırmak. Amacıyla vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Zaten vücut direnci artarsa virüsle mücadelesi daha kolay olur. Bu nedenle bunlar bu soğuk aylarda daha çok satılıyor.

Koronavirüste en çok sattığımız ürünlerden bir tanesi sumak ve zeytin yaprağı. Sumak gündeme oturtan bir baharat. Sumağın özelliği hücreleri yenilemesi. Keçiboynuzu çok etkili vücut direncini artırmada.

İnsanların bilinçli olması ve vücut direncini artırıcı takviye almaları.

Satışlarda geçen seneye göre artış olduğunu ifade eden Danışkan, insanlar artık yavaş yavaş alternatif tıpa yöneliyor. Bu da satışlarımızı artırıyor, Vatandaşlarımızdan Sumak, Udi Hindi, zençefil ve Zerdeçala daha çok talep var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir