• 21 Mart 2023

Gümüşhacıköylü Okçular Festivale Renk Kattı

Eki 25, 2018

Mardin’in Midyat ilçesinde 1’inci Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali ne Geleneksel Türk Okçuluğu gösterisi renk kattı.

Festivalin ikinci gününde Gümüşhacıköy Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Eğitim ve Kültür Derneği kemankeşleri sahne aldı. Gösteri, Amasya/Gümüşhacıköy  yerleşkesinin tarihteki önemi ve kemankeşlerin Dünyada ilk kurulan spor takımları olduğu hususunun anlatılmasından sonra Yeniçeri Yeminini okuması ile başladı. Puta gösterisi ve gaza niyetine atış yapan okçular, gösteriyi seyreden vatandaşları kendilerine hayran bıraktı.

Gösteri ve konseri, vatandaşların yanı sıra, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Başsavcı Zeynel Abidin Akkiraz, Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, protokol üyeleri ilgi ile izledi.

Kaymakam Hüseyin Tekin Gümüşhacıköy’lü kemankeşlere 1’inci Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali kapsamında davete icabet ettikleri ve muhteşem gösterileri için teşekkür ederek Gümüşhacıköy halkına selamlarını iletti.

Ayrıca Geleneksel Okçuluğun başlamasında Gümüşhacıköy de temel atıp tüm Türkiye’ye yayılmasını sağlayan 2011 ve 2013 yılları İlçemizde Mülki Amir görevini yürüten, Diyarbakır Merkez İlçe Kaymakamı ve Kayyum Belediye Başkanı Serdar Kartal Geleneksel okçuluk kültürünün yayılmasındaki katkılarından dolayı Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Eğitim ve Kültür Derneği kemankeşlerine ve Uluslararası misafirlere ev sahipliği yapan Gümüşhacıköy halkına teşekkür ederek selamlarını iletti.

12 Görüntüleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir