• 30 Mayıs 2024

Genç Hatipler, Minberde Yarıştı

Ara 25, 2023

“Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması” Amasya il finali, Gümüşhacıköy ilçesinde gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Gümüşhacıköy Yeni Camisi’nde düzenlenen yarışmaya, Amasya ve ilçelerinden 7 öğrenci katıldı.

 Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan yarışmada, birinciliği Suluova Şehit Osman Karakuş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emirhan Demir, ikinciliği Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Beytullah Taha Satılmış, üçüncülüğü Gümüşhacıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Yusuf Karakuş elde etti.

Gümüşhacıköy ilçe Müftüsü Adem Verim, yüce kitap Kur’an-ı Kerim’in emirlerinden birinin, Allah yoluna, hikmetle, güzel öğütle ve en güzel şekilde mücadele ederek davet görevi olduğunu söyledi.

Kürsülerden, minberlerden, insanlara Cenabıhakk’ın emirleri olan Kur’an ahkamını ve Peygamber Hazreti Muhammed’in sünnetini anlatmak gibi bir görevle vazifeli olduklarını ifade eden Verim, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla genç nesillerimizi de imam hatip liselerimizde, ilahiyat fakültelerimizde, o hizmete hazırlamak gibi bir sorumluluk alanımız var. Bunlardan birisi de uzun yıllardan beri yapıla gelen güzel Kur’an-ı Kerim okuma yarışmalarımız ve hutbe yarışmalarımız. Bu yarışmaların bizler için nesillerimiz için faydalı olduğuna inanıyorum, devamını diliyorum. Genç kardeşlerimiz heyecanlılar mutlaka. Onlara sükûnetle inşallah bu vazifeyi ifa etmelerini diliyorum.”

Gümüşhacıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdullah Turan, Milli Eğitim Müdürlüğünün, kaybedeni olmayan yarışma düsturuyla hayata geçirdiği çok önemli mesleki yarışmalar içinde özel bir anlamı olan “Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması”nı gerçekleştirmenin mutluluğu içinde olduğunu belirtti.

Yarışmanın, hayırla başlayan ve sonu hayırla bitirecek olan çok güzel bir etkinlik olduğunu söyleyen Turan, şunları ifade etti:

“Bu çerçevede, geleceğin önderleri ve imamları olacak gençlerimiz için çok önemli bir yetişme dönemi imam hatip liselerimizde aldıkları bu eğitim. Bunu destekleyecek çok önemli bir çalışma da aslında bu tür mesleki yarışmalarımız. Gençlerimiz, yarınlara hazırlanırken onları en donanımlı şekilde gerek ülkemizde, gerekse dünyadaki gelişmelerle çok yönlü olarak hazırlamak, onları yarınlarda buluşturmak için en iyi aracın eğitim olduğuna yürekten inanıyoruz. Bunlar içinde imam hatip okullarımız da ayrı bir yer tutuyor. Bu bağlamda alınan eğitimin taçlandırıldığı çok önemli bir alan hutbe yarışmaları ve onu destekleyen diğer yarışmalarımız.”

“Bizim nazarımızda her gencimiz kıymetli ve birincidir”

Gümüşhacıköy Kaymakamı Baha Büyükkaymakcı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Celalettin Kapusuz, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Civek ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin’in katıldığı program, dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Yarışmada birinci olan Emirhan Demir, Gümüşhacıköy Yeni Camisi’nde cuma namazını kıldırarak hutbe okudu.

230 Görüntüleme

By Murat