Emniyetten Bayramınız kemerli olsun! Uyarısı

Gümüşhacıköy Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri tarafından Ramazan bayramı nedeniyle kara yoluna çıkacak olan sürücüler için ilçenin işlek noktalarına afişler asıldı.

Banka, ATM, Belediye, Kahvehaneler ve resmi kurumların girişlerine “Bayramınız kemerli olsun” şeklinde bilgilendirici afişler asıldı.

Gümüşhacıköy Emniyet Müdürlüğünden Yapılan açıklamada, Ramazan Bayramı’nda alınacak tedbirler bayram tatili öncesi 29 Nisan’da başlayacak ve 9 Mayıs’a kadar süreceği bildirildi.

 
Bayram tedbirleri kapsamında polis ve jandarma trafik ekipleri müşterek denetimler gerçekleştirecek. Jandarma trafik sorumluluk bölgelerinde, araç trafiğinin ve kazaların yoğunlaştığı güzergahlarda da karma ekipler marifetiyle denetimler artırılarak, kural ihlallerinin en aza indirilmesi ve bu sayede ölümlü kazaların önlenmesi sağlanacağı belirtildi.

HIZ DENETİMLERİ ARTIRILACAK
Ramazan Bayramı süresince hızdan kaynaklı kazaların önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilecek. Kazaların yoğunlaştığı yol kesimlerinde Mobil Radar Araçları ve Elektronik Sistemlerle hız denetimleri artırılacak. Özellikle yerleşim yerlerinde ve kavşaklarda kurulu bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri’ne (KGYS) ait kameralar kullanılarak cep telefonu, emniyet kemeri, kırmızı ışık ihlalleri tespit edilecek.

Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergahlarında ‘görünür’ olmaları sağlanacak. Kazaların yoğunlaştığı bölgelerde sürücüler üzerinde denetim hissinin artırılması amacıyla güzergah üzerine yerleştirilen ‘maket trafik ekip aracı’ uygulamasına devam edilecek. 

Helikopterler, dron ve İHA türü hava taşıtlarıyla havadan yapılan trafik denetimleri, bayram süresince artırılacak. Bu denetimler polis/jandarma birimlerince karma ekipler aracılığıyla sorumluluk alanı gözetilmeksizin tüm ili kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek.

‘BAYRAMINIZ KEMERLİ OLSUN’
Denetimler süresince vatandaşlar ile yüz yüze iletişim kurularak hız sınırlarına uymaları, ön ve arka koltukta emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları, şerit ve takip kurallarına riayet etmeleri ile birlikte seyahat üresince konsantrasyonlarının dağılmaması, uykusuzluk ve yorgunluğa karşı mola vererek seyahat etmeleri konularında bilgilendirmeler yapılacak.

İçişleri Bakanlığı ayrıca trafikte emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmak ve araç içi emniyet kemeri önemini ‘Bayramınız Kemerli Olsun’, ‘Trafikte Her Yıl Daha İyiye’, ‘Kemerim Hep Aklımda’, ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’, ‘Yol Ver Hayata’ ve ‘Bir Hareketine Bakar Hayat’ mottoları ile dikkat çekecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.