• 2 Ekim 2023

Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliklerle Kutlandı

Tem 19, 2022

“15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma programı kapsamında yurdun dört bir yanında olduğu gibi İlçemizde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen etkinlikler gece 00.13’de camilerden okunan selalar ile son buldu.

Türkiye Aşkına Sloganıyla Kutlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

İlçemiz Müftülük binası önünde Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Belediye Başkan V. Bayram Ilgaz, protokol üyeleri ve vatandaşlar kortej oluşturarak “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Gece programının yapılacağı Cumhuriyet Meydanına kadar bayraklar ve marşlar eşliğinde yürüdü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın coşkulu bir şekilde okunmasının ardından Kuran’ ı Kerim Tilaveti ve protokol konuşmaları yapıldı.

Kaymakam Ali Cemal Altınöz konuşmasında; Türkiye Cumhuriyeti Devleti bundan tam 6 yıl önce 15 Temmuz 2016 akşam saatlerinden itibaren tarihinin en kritik günlerinden birini yaşamıştır. Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde yuvalanmış bir grup, emir-komuta zinciri dışına çıkarak darbe girişimi başlatmış Fethullahçı terör örgütü üyesi oldukları anlaşılan bu grup, uçaklarla, tanklarla, silahlarla devlete ve millete karşı hunharca saldırıya geçmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir komuta zinciri dışında, çeşitli sınıflardan ve rütbelerden, Fethullahçı terör örgütü üyesi bir grup askerin başlattığı bu darbe girişimi, sınırlı ama ellerindeki silahların gücü sebebiyle tehlikeli bir boyutta meydana gelmiştir.

Fakat Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yürekten gelen çağrısıyla O gece milyonlar vatan sevgisinin anne baba sevgisine, evlat sevgisine ağır bastığına şahitlik etmiştir. Nice güzel gençler, belki de yavrusuna yeni kavuşmuş nice anne babalar sokaklara taşmıştır. O gece vatan sevgisinin mal mülk sevgisine ağır bastığı bir kez daha görülmüş, gönlü iman dolu güzel insanlar sırf şer çetesinin uçaklarını kaldırmamak için mahsulünü feda etmiştir. O gece vatan sevgisi ölüm korkusuna ağır basmıştır. O gece milletin feraseti, cesareti ve iradesi hainlerin ve dahi cennet vatanımıza göz dikenlerin heveslerini kırmıştır. Tıpkı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yıllar önce aynı his ve duygularla yazdığı: “Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın” dizelerinde işlediği gibi nice vatanperver insanımız o gün göğsünü kurşunlara siper etmiş ve hayâsızlar ordusunun başlatmış olduğu akını durdurmuştur.

Değerli vatandaşlar bu cennet vatan bizimdir. Doğusuyla batısıyla bizim Akdeniz’iyle Karadeniz’iyle bizimdir. Biz bu cennet vatanın her bir karış toprağı için bin kere ölmeyi göze alan bir milletiz, vatan için bir öldüğümüzde bin diriliriz. İnanmıyorum ki şu dünya üzerinde devletimizin maruz kaldığı kadar içerden ve dışardan birçok terör örgütünün saldırılarına maruz kalan başka bir ülke yoktur. Olsa bile ya ayakta duramamıştır ya da tarih sahnesinden silinip gitmiştir. Bu sebeple devletimiz fethullahçı terör örgütü başta olmak üzere tüm şer çetelerinin inlerine girmeye devam edecek sizlerden de bu güzel vatanımıza elimizden geldiğince sahip çıkmayı her daim bekleyecektir. Hali hazırda topraklarımızın her köşesinde yatan şehitlerimizin yüzü suyu hürmetine, milletimizin feraseti ve cesaretiyle ve devletimizin ilelebet payidar kalmasıyla bizim her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek kabiliyete sahip bir toplum anlayışını özümsemiş ve bunu tatbik etmiş bir ülke olduğumuz aşikârdır.

Bu duygu ve düşüncelerle vatan hainlerine karşı 15 Temmuz’u şanlı bir direnişe çeviren vatanperver milletimize şahsım ve devletim adına şükranlarımı sunuyor, canlarını bu topraklar için feda eden  aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anarken çok kıymetli ailelerine saygı ve sevgilerimi iletiyor ve bu günü şanlı tarihimize altın harflerle kazıyan tüm halkımızın Demokrasi ve Milli birlik gününü kutluyorum dedi.

Belediye Başkan V. Bayram Ilgaz, vatanımız için şehit olan tüm canlarımıza Allahtan rahmet,  gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum dedi.

Gümüşhacıköy Müftülüğü Şube Müdürü Arif Aydınlı yaptığı konuşmada; Tarihinin en ağır imtihanlarından birini yaşayan ülkemiz, 15 Temmuz gecesi hayâsız bir akına maruz kalmış, Allah’ın inayeti, idarecilerimizin dirayeti, aziz milletimizin cesareti ve kahraman silahlı güçlerimizin üstün gayretleriyle bu büyük tehlike bertaraf edilmiştir. Yaşanan hain darbe girişimi, sadece ülkemizi değil, Müslüman dünyayı ve umutlarını barışa ve adalete bağlamış olan insanlığı da hedef almıştır.

Zira bizler biliyoruz ki, aziz milletimiz hem ateşler içinde yanan coğrafyamızın hem de insanlığın umududur.

15 Temmuz, devletimizin bekasını hedef alan, toplumumuzun değerlerini hiçe sayan, müstevli emeller uğruna memleketini ateşe vermekten çekinmeyen bir zihniyetin ürünüdür.

Bu asi topluluğa karşı göğsünü siper eden halkımızın yegâne istidadı ve imdadı, Allah’a olan imanı ve vatana olan aşkıdır. Hak Teâlâ, bu imanı ve aşkı karşılıksız bırakmamıştır. Altı yıl sonra bugün, O’na olan hamdimizi ve şükrümüzü artırmak öncelikli vazifemiz olmalıdır.

Geliniz! Bir olalım, iri olalım, diri olalım, gür olalım.

Geliniz! Ecdadımız nasıl vatan müdafaasını dün bırakmadıysa bizlerde bugün bırakmayalım.

               Bugünümüzün okçular tepesi olan meydanları terk etmeyelim.

               İş bitti diyerek gevşekliğe düşmeyelim.

               Farklılıklarımızı bir tarafa bırakıp kardeşliğimizi pekiştirelim.

Geliniz! Hainlerin, alçakların kursağında kaldığı, alçakça saldırıyı bir daha geri gelmemek üzere tarihe gömelim.

Yüce Rabbim Vatanımızı, Milletimizi, Ümmet-i Muhammedi her türlü beladan, musibetten, darbelerden muhafaza eylesin. Allah’ım daha ilk günden beri vatan hainlerine karşı gelen, canıyla malıyla direnç gösteren kardeşlerimizden razı olsun. Rabbim cümlemizi iki cihanda aziz etsin.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” adına düzenlenmiş yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin eserlerinin seslendirilmesi ve ödül töreninin ardından İlçe Müftülüğü İmam hatiplerimizce İlahi Dinletisi sunuldu. 15 Temmuz darbe girişimi ve etkisiz kılınmasını anlatan sinevizyon gösterimlerinin akabinde 00.13 de sala okumasıyla program devam etti.

286 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir