• 12 Aralık 2023

Demokrasi Bileşenleri Cemevlerine Yapılan Saldırıyı Kınadı

Ağu 9, 2022

Gümüşhacıköy Demokrasi Bileşeleri Ankara’da Cemevlerine yapılan çirkin saldırıyı kınadı.

Demokrasi Bileşenleri adına Ahmet Tekin, Bizler Gümüşhacıköy Demokrasi Bileşenleri olarak Ankara’da Cemevlerine yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz dedi.

Öncelikle şunu belirtelim ki, Cemevlerine saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz. Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız.

Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibe ve saldırıya rağmen 72 millete bir nazarla bakmaya devam ettiler. Ülkemizi kana bulamak için tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Maraş, Çorum, Gazi, Gezi, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz.

2023 GENEL SEÇİMLERİNDEN ÖNCE KAOS VE ÇATIŞMA ORTAMI YARATMAK AMACINDALAR

Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz. 2023 Genel Seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların bir amacı da laik, demokratik cumhuriyete yönelik olmasıdır. Saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir.

 Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın. Aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir. İçişleri Bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede cemevlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in birinci gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür.

Dün bu ülkenin başkentinde 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekânlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan hakir gören aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır. Alevilerin haklı taleplerini kabul edin ve ibadethanelerini yasal statüye kavuşturun.”

BİZİ, DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜK VE EŞİTLİK MÜCADELEMİZDEN KOPARAMAYACAKSINIZ

Demokrasi Bileşenleri

Cumhuriyet Halk Partisi

Emek Partisi

Yeşil Sol Parti

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı

Ali Pircivan Kültür ve Dayanışma Derneği

İmirler Köyü Niyaz Baba Dayanışma ve Kalkındırma Derneği

Kırca köyü Cüneyt Baba Kültür ve Dayanışma Derneği

Beden Köyü Geliştirme Güzelleştirme ve Tanıtma Derneği

Eğitim Sen

Tüm Emekli Sen

Genel-iş

Tüm Bel Sen

Atatürkçü Düşünce Derneği

31 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir