ÇİLEZ, Şeker Pancarı Umudun Adıdır

Amasya Şeker Fabrikası’nın 66. pancar alım kampanyasında konuşan AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Şeker Pancarı Umudun Adıdır dedi.

Çilez konuşmasının devamında; Bu gün 12 Eylül Milletimizin 39 yıl önce maalesef Demokrasimizin kesintiye uğradığı yine  o adını sevmediğimiz ama inşallah tarihe gömdüğünü düşündüğümüz darbenin yaşandığı bir gün bu fabrikayla da çok  ilintendiriyorum  bu günü gelirken aklıma bu fabrikayı yapan rahmetli Menderes yine böyle bir darbe sonucunda milletin oylarıyla seçilen bir Başbakan idam edildi. Allah gani, gani rahmet eylesin, ama yaptığı eser işte yine burada, o eser 66 yıldır Suluova’mıza, Amasya’mıza Turhal’dan Vezirköprü’ye kadar büyük bir alanda hatta bu gün Konya sınırlarında çiftçimize bile umut oluyor, ekmek oluyor, aş oluyor,    Şeker Pancarının hayatımızdaki önemini biraz önce sayın vekilim çok güzel izah etti. Şunu belirtmek istiyorum şeker pancarı bölgemiz için aslında bir umudun adı. Şeker fabrikamızı kuranlar buraya bir umut ekmişler, bu ekilen umuda Suluova’mızın gözümüzün bebeği gibi bir şehrimizin kurulmasını vesile olmuştur. Cumhuriyetin o zor yıllarında zor günlerinde imparatorluk büyük savaşlardan çıkmış bağımsızlık mücadelesi sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş, Devlet mecburen ekonomiye el atmak zorunda kalmış lokomotif sektör kamu sektörü olmuş ve 1950 yılarda ancak Amasya’mızda böyle bir tesis kurulabilmiş. Amasya’mızda bulunan böyle 3 kuruluş var onları önemsiyorum. Birincisi Amasya Şeker Fabrikamız, ikincisi Yeni Çeltek, Üçüncüsü Meray Yağ Fabrikası, bu 3 işletmede gözümüzün bebeğidir. Amasya Şeker Fabrikası özelinde fiyatların açıklanmasından tutunda, buradaki çiftçilerimize nasıl yardımcı olabiliriz, üretim kapasitesiyle ilgili ne yapabiliriz sağ olsun yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımız canla başla çalışıyor, bizde elimizden geldiği kadar tamamen destek vermeye çalışıyoruz. Amasya çiftçisinin pancarı artık yoğun bir şekilde ekmesini tesis etmemiz lazım bunun için gerekli şartları yerine getirmek bizlerin boynunun borcu.   Bu ülkede bu topraklarda bir birimizi anlamamız bir birimize sevgi pıtırcıklığı yapmak değil bakın bunu bir tarafa bırakın saygı temelinde her işi ortaya koymak sorumlu mecburiyetimiz vardır hepimiz bir birimize saygı duyacağız bu saygı çerçevesinde problemlerimizi oturup konuşunca çözülemeyecek işimiz Allah’ın izni keremiyle yoktur

Ben burada büyük bir emekle gayretle şeker pancarı üreten tüm çiftçilerimize hayırlı bereketli bir hasat dönemi diliyorum, çiftçimizin daha çok şeker pancarı ekmesi yöndeki politikasını destekliyorum, destekliyoruz bu konuda da elimizden geleni yapıp Allahın izni keremiyle bölgenin parlayan yıldızı en büyük tesisimizi el birli ile yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz dedi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir