CHP’nin Kuruluşunun 98. Yılı Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 98’nci kuruluş yıl dönümünü kutlandı.

Kutlama programı çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Saat 09.30’da Cumhuriyet Halk Partisi   İlçe Başkanı Hasan Topal tarafından Çelenk Sunumu gerçekleştirildi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı CHP Gümüşhacıköy İlçe Başkanı Hasan Topal yaptı.

Topal, yaptığı konuşmada şunları ifade etti: Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. Kuruluş Yıldönümünü, bu yıl da büyük bir gururla kutluyoruz.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “iki büyük eserimden biridir” dediği Cumhuriyet Halk Partisi; Kuvayı Milliye’nin ve Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamıdır. Milletimizin emperyalizme karşı verdiği Kurtuluş Savaşı’nda, savaş meydanlarında kurulan CHP, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yılmaz savunucusudur. Ulusumuzun, Atamızın gösterdiği “çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma” hedefine ulaşma yolundaki örgütlü hareketidir.

Bu arka plan, bizlere bir taraftan bu şanlı tarihin mirasçısı olma onurunu verirken bir taraftan da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine sahip çıkma sorumluluğu vermektedir. Bu temel değerler, ülkemizin çimentosudur; CHP’nin harcı da işte bu değerlerle karılmıştır: Emperyalizme direnme gücü, özgürlük aşkı, ülkemizi bir ve beraber tutma kararlılığı, çağdaş uygarlığı yakalama arzusu.

CHP, sadece Cumhuriyeti kuran parti olarak kalmamış, her dönemde, aynı kökten beslenen yeni dalları ve filizleriyle ülke siyasetine yön vermiştir. Türk siyasal hayatını şekillendiren diğer iki büyük devrimin, çok partili hayata geçişin ve ülkemizin sosyal demokrasiyle tanışmasının altında da CHP’nin imzası vardır.

Ülkemizin sigortası olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül verenler, Kurtuluş Savaşı’na uzanan köklerinden gelen mirası özümseyerek, Atatürk ilkelerinin simgesi olan altı okun ışığında, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için yılmadan çalışmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Halk Partimizin Kuruluş Yıldönümünü kutluyor, partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum.

Programa, Belediye Başkanı Zehra Özyol, CHP Gümüşhacıköy Kadın Kolları Başkanı Sevgi Laçin, Gençlik Kolları Başkanı Ali Kemal Söylemez, İl Genel Meclisi Üyesi Cemal Beyaz ve partililer katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir