• 2 Ekim 2023

CHP’li kadınlar “Aile Destekleri Sigortasını” anlattı

Haz 14, 2022

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Aylin Yaman, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Gonca Yelda Organ, Belediye Başkanı Zehra Özyol, İlçe Başkanı Hasan Topal, Kadın Kolları Başkası Sevgi Laçin, Geçlik Kolları Başkanı Ali Kemal Söylemez ve İlçe teşkilatı ile birlikte kadınların çalıştığı iş yerlerini ziyaret ederek Aile Destekleri Sigortası tanıtımını yaptılar.

İlçemizde faaliyet gösteren Deko Ambalaj ve Doğkar Tekstil firmalarını ziyaret eden heyet CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılan Aile Destekleri Sigortası hakkında bilgilendirmede bulundular.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Aylin Yaman ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Gonca Yelda Organ birebir bayanlarla sohbet etmesi, tüm dilek ve temennileri not almasından sonra Aile Destekleri Sigortası hakkında bilgilendirmede bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Aylin Yaman, “ADS, asgari ücretin altında geliri olan veya hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacak.

Yoksul ailelere sadece Asgari Ücret tutarında mı destek verilecek?

Hayır. Her ailenin durumu özel olarak incelenecek. Şöyle ki; aile bireyleri arasında engelli veya yaşlı var mı bakılacak. Okula giden kaç çocuk var ve çocuklar hangi düzeyde eğitim alıyorlar tespit edilecek. Bütün bu aşamalardan sonra başvuran ailenin geliri belirlenecek. Böylece ailenin gelir durumuna göre asgari ücret veya asgari ücretin en az iki katı tutarında destek güvencesi verilecek. Ayrıca engelli çocuğuna veya yaşlı aile bireylerine bakan kadınların sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenecek ve ADS kapsamında ev kadınlarına emeklilik hakkı sağlanacak.

ADS’nı hangi kurum uygulayacak?

İnancımızda da felsefemizde de temel bir kural var: sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Bunun için Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacak. Böylece yardımlar tek elde toplanacak, israf önlenecek, uygulamadaki keyfiliğe son verilecek. Aile Destekleri Sigortası Kurumu ailenin kadın bireyi adına banka hesabı açacak. Destek güvencesi bu hesaba yatırılacak. Kadınlar aylıklarını çekip ihtiyaçlarını karşılayacak. ADS’yle insan onuruna yakışır bir yaşam hayata geçirilecek.

Ailenin mali durumunu ve sosyal statüsünü kim belirleyecek?

ADS Kurumu bünyesinde çalışan sosyal hizmet uzmanları ve sosyologlar belirleyecekler. Sigorta kapsamından yararlanan ailelerin sosyal statüleri ve gelir durumu düzenli aralıklarla güncellenecek.

ADS nedeniyle engelli, evde bakım ve yaşlılık maaşı alanların aylıkları kesilecek mi?

‘Sakın ha CHP’ye oy vermeyin, oy verirseniz yardımlarınız kesilir’ diyorlar. Hayır! Hiçbir aylık kesilmeyecek. Tam tersine iyileştirilecek.

ADS kapsamındaki ailelerin çocuklarının eğitim harcamaları karşılanacak mı?

Evet. Tüm harcamalar karşılanarak eğitimde fırsat eşitliği yaratılacak. Kreşler ücretsiz olacak. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine burs verilecek. Ücretsiz yurt olanağı sağlanacak. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.

Mevsimlik işçilerin barınmaları ve çocuklarının eğitimi nasıl olacak?

İnsani koşulların tamamı hayata geçirilecek. Mevsimlik işçilerin karavanlarda kalması sağlanacak. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları karşılanacak. Çocuklar için öğretmen olacak. Hiçbir çocuk eğitimsiz kalmayacak.

Yoksul olup tek başına yaşayan kişi de ADS’den yararlanacak mı?

Evet. Hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak. Herkesin temel vatandaşlık geliri olacak.

ADS kapsamında hayata geçirilecek Yeni Başlangıçlar Fonu nedir?

Boşanan kadınların ev kirası, eşya gideri ve çocuk bakım ihtiyaçları ADS’nin güvencesi içinde olacak. Buna Yeni Başlangıçlar Fonu diyoruz. Yeni bir hayata başlayan kadınlara sosyal devletin sahip çıktığı bir uygulama başlatılacak.

Kamuya personel alınırken ADS’den yararlananlara pozitif ayrımcılık yapılacak mı?

Her ailede asgari bir sigortalı bireyin bulunması temel hedefimiz olacak. ADS’den yararlanan ailelerin çocuklarına ve işsiz bireylerine devlet personel alımlarında öncelik hakkı tanınacak. Böylece yurttaşlarımız ömür boyu devlete el avuç açmak zorunda kalmayacak.

ADS kapsamına giren aileler, prim ödeyecek mi?

Hayır. Bu ailelerden hiçbir ad altında herhangi bir prim alınmayacak. ADS kapsamında yapılacak harcamaların tamamı devletin bütçesinden sağlanacak.

ADS harcamalarını karşılayacak kaynak var mı?

Bütçedeki kaynakların kullanımı bir siyasi tercihtir. Sosyal devlet fakirin fukaranın yanında olan devlettir. ADS ile bütçe beşli çete için değil halktan yana kullanılacak.

Vatandaş yoksulluğun ve işsizliğin giderilmesini devletten isteyebilir mi?

Anayasa ve yasalar bu hakkı bütün vatandaşlarımıza vermiş durumdadır. Fakirlere yardım devletin ve iktidarın bir lütfu değil, görevidir.

1971 yılında uygulaması taahhüt edilen ADS, 50 yıldır neden uygulanmadı?

Devleti yönetenler yoksulluğu bitirmek değil, yoksulluğu yönetmek istediler. Biz yardım yapılan kişinin kimliğine, inancına, yaşam tarzına bakmayacağız. Biz sorunu çözmeye talibiz ve çözeceğiz. ADS ile vatandaşa hakkını teslim edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

Heyet son olarak İlçemizde kurulan halk pazarını gezerek Aile Destek Sigortası ile ilgili broşür dağıtarak bilgilendirmede bulundular.

42 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir