• 21 Şubat 2024

Chadner Ceviz Hasadı Başladı

Eki 18, 2022

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Merzifon’da Ali Uzun’a ait ceviz hasadına katıldı.

Vali Mustafa Masatlı, Merzifon İlçesinde cevizcilikle uğraşan Ali Uzun’un bahçesini ziyaret ederek burada hem hasadı, hem de hasat sonrası yapılan işlemleri yerinde inceledi.

Yaklaşık 70 dönüm arazide yetiştirilen organik cevizlerin hasadını yerinde inceleyen Amasya Valisi Mustafa Masatlı, üretici Ali Uzun’dan da yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.

Amasya İli Ceviz Üreticileri Birliği, Amasya Vali Mustafa Masatlı, Merzifon Kaymakamı Ali Gündoğan, Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrrullah Göktekin, Daire Amirleri, Birlik Başkanı Ali Taştan ve çok sayıda ceviz üreticisinin katılımı ile Merzifon Paşaköy de ki Ali Uzun’un bahçesinde, 2022 yılı Chadner Ceviz hasadı açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta ceviz silkeleme, geelleme ve kalibrasyon işleri uygulamalı olarak yapıldı. Ceviz üreticisi sahibi Ali Uzun tarafından bahçe ve işletme hakkında bilgi verilmesini müteakip Birlik Başkanı Ali Taştan, Amasya İli Ceviz Üreticileri Birliği ve ceviz üretimi hakkında; Amasya merkez ve İlçelerinde Çiftçi Kayıt Sistemine dahil yaklaşık 20 Bin çiftçinin 20 Bin dekar arazide ceviz üterimi gerçekleştirdiğini, yine yaklaşık 10 Bin Ton kapasite ile ülke ekonomisine katkı sağladığını,  birlik tarafından ceviz üreticisine bilgi ve girdi temininde yardımcı olduğunu, bu yıl Birlik olarak üreticiden ceviz alımına başlanacağını, Birliğin bazı sorunları bulunduğunu Vali Masatlı’ya iletti.

Taştan, Sezon açılışının her yıl bir başka ilçemizde bulunan örnek bir bahçede geleneksel olarak yapılacağını, gelecek yıllarda da bu açılışlara katılmalarının kendilerine onur ve güç vereceğini bildirerek davette bulundu.

            Vali Mustafa Masatlı’da üreticinin her an yanlarında olduklarını, birliğin sorunlarının çözümü konusunda gerekli işlemlerin yapılması için Tarım ve Orman İl Müdürü’ne talimat verdi.

Vali Masatlı, ceviz hasadı, hasat sonrası soyma, kurutma ve kalibrasyon yapılan işletmedeki incelemesinin ardından Ali Uzun ve ailesine bereketli hasatlar dileyerek ilçeden ayrıldı.

335 Görüntüleme

By Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir