Çayır Tırtılı zararlısına karşı saha denetimi devam ediyor

Trakya bölgesinde Ayçiçeği tarlalarında yoğun olarak görünen Çayır Tırtılı zararlısına karşı ilçemizde de alan taraması yapılıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Celal Eker, İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları olarak başta ayçiçeği ve mısır gibi ürünlerde oluşabilecek zarara karşı ön saha kontrolleri devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Eker, Korona virüs salgını sonrası tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle önemi daha da artan ayçiçeği üretimi, Gümüşhacıköy ilçemizde de yaygınlaştırılmaya başlandı. Nadasa bırakılan alanlarda da üretimi yapılarak Ekim alanları artış göstermiş olup, verimde de artış olacağı tahmin edilmektedir.

Öte yandan yağlık ayçiçeği üretimi yapılan illerde sıklıkla görülen ve ayçiçeğine büyük zararlar veren çayır tırtılı zararlısına Gümüşhacıköy’de rastlanmadı. Çayır tırtılı zararlısıyla ilgili harekete geçen Gümüşhacıköy Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekipler ayçiçeği üretimi yapılan bölgelerde çayır tırtılına yönelik sahada özel bir tarama yapıldı. Bu taramalar sonucunda Gümüşhacıköy’de çayır tırtılına rastlanmadı.

“Gümüşhacıköy çayır tırtılı konusunda herhangi bir sorunla karşı karşıya değil”


Ayçiçeğine büyük zararlar veren çayır tırtılının Gümüşhacıköy’de görülmediği müjdesini veren Eker, “Çayır tırtılı dediğimiz zararlı Gümüşhacıköy ilçemizde çok şükür ki yok. Bizim hastalık ve zararlıları takip dediğimiz bir çalışma var. Şu an için Gümüşhacıköy’de çayır tırtılı zararlısını görmedik. İnşallah da görmeyiz. Bütün ekiplerimiz sahada. Diğer hastalık ve zararlılar ilgili de takip ve çalışmalarını yapıyorlar. Çayır tırtılı özelinde de ekiplerimiz teyakkuz halinde. Tarım ve Orman Bakanlığımızla da sürekli bu konuyla ilgili temas halindeyiz. Bakanlığımızla da sahamızdaki çalışma sonuçlarını bilgi veriyoruz. Gümüşhacıköy çayır tırtılı konusunda herhangi bir sorunla karşı karşıya değil” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.