“Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi” Gümüşhacıköy’de

Çanakkale Savaşları’ndan kalma objelerin ve dijital gösterilerin yer aldığı “Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi”, Amasya’nın Gümüşhacıköy İlçesinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Serginin açılışına Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, Emniyet Müdürü Bayram Delak, Kurum Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale Savaşı 100. yıl derneği adına “Bir Gün değil Her Gün Çanakkale” projesi kapsamında Çanakkale’den yola çıkan ve Çanakkale Savaşları’ndan kalma objelerin ve dijital gösterilerin sunulduğu Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Gümüşhacıköy kapalı spor salonunda vatandaşların ziyaretine açıldı.

Ziyaretçiler, Çanakkale Savaşı ile ilgili resim, fotoğraf, çeşitli görsel materyal ve videoların izletildiği müzede, Çanakkale cephesinden kalan çeşitli savaş objelerin sergilendiği bölümleri gezdi.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi proje koordinatörlerinden Ali Murat Kalegil, yaptığı açıklamada, müzenin 2 gün boyunca ziyarete açık tutulacağını ifade etti.

“Bir Gün değil Her Gün Çanakkale” sloganı ile yola çıktıklarını aktaran Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Müzede 26 vitrin, 26 anlatım panosu, bir temsili şehitlik ve siper canlandırmasından oluşan bir sergimiz var. 26 masa içerisinde ise 250’nin üzerinde çeşitlilikte Çanakkale Savaşlarında kullanılmış oradaki şehit ve gazilerden hatıra kalmış objeler sergileniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.