Besiciye Bir Dokunduk Bin Ah İşittik

CHP 24. Dönem Milletvekili Ramis Topal Besicilerle buluştu.

Topal; Gümüşhacıköy ziyareti kapsamında Beden Köyü Dernek Başkanı Aydın Çakan ile birlikte Gümüşhacıköy’de Cumartesi günü kurulan hayvan pazarını gezip besicinin halini hatırını sordu.

Topal yaptığı açıklamada; Besiciye bir dokunduk bin ah işittik…

Besici ‘Yaklaşık 4 ay önce kurban bayramında yemin çuvalını 130 liraya alıyorduk bugün 215 lira yarın ne olur bilemiyorum. Fiyatlar bu şekilde artmaya devam ederse hayvanlarımı besleyemem. Hepsini kesime vermek zorunda kalacağım’ diyor. Piyasanın durgun olduğunu söyleyen besiciler, maliyetine hatta maliyetinin altına hayvan sattıklarını söylüyor.

‘Mazot bir yılda yüzde 100, gübre yüzde 250, yem saman yüzde yüz arttı halende artmaya devam ediyor. Zamları yapanlar bizi fırsatçılıkla suçluyor. Biz maliyetine hatta maliyetimizin altına satıyoruz diyoruz bakan bize fırsatçı diyor. Bakan yem, saman, mazot, gübre fiyatlarını biliyor mu? isyanı ile karşılaştık.

2018 de verin bu kardeşinize yetkiyi faizle enflasyonla nasıl mücadele edilir diyenler çiftçiyi besiciyi faize enflasyona ezdirenlerin ta kendisidir.

Fiyatlara müdahale ediyoruz diyenler sıfır gümrük vergisiyle ithalatın önünü açarak yerli üreticiyi bitiren, yabancı üreticiyi zengin edenlerdir.

Üreticinin maliyetleri düşürülmeli…

Ekonomistler hep söyler enflasyon sebep faiz sonuçtur diye… unutulmaması gereken üreticinin enflasyonu düşerse tüketicinin de enflasyonu düşer. Tüketicinin alım gücü artar, tüketici daha çok alır üretici daha çok üretir daha çok satar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir