ADD Uğur Mumcu’yu Andı

     Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gümüşhacıköy Şubesi, Uğur Mumcu’yu katledilmesinin yıl dönümünde yaptığı basın açıklamasıyla andı.

            Atatürkçü Düşünce Derneği Gümüşhacıköy Şube Başkanı Yaşar Akça Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde anma programında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

      24 Ocak 1993’te arabasına konan bombayla öldürülen Uğur Mumcu kitlelere mal olmuş bir gazeteciydi. Yaşamı boyunca bir kişiye yapılan haksızlığı, bütün topluma yapılmış sayan Uğur Mumcu kalemiyle verdiği savaşıyla, kitlelere mal olmuştur. İlke ve ülkülerinden ödün vermemesi vurguncunun, çıkarcının. Yobazın karşısına yüreklice dikilmesi araştırmalarını çekinmeden korkusuzca topluma aktarması onu toplumla bütünleştirmiştir. Halk onu anlamış yürekli seslenişine yüreğiyle yanıt vermiş, sevmişti. Aradan bunca zaman geçmesine karşın, yaşarken doğrunun, yeniliğin yasal olanın önüne çıkan bütün engelleri sorgulayan gazeteci Uğur Mumcu’yu unutmamıştı, unutmayacaktı.

                 Bugün Uğur Mumcu yok onu gönlümüzden çıkarmamız olanaksız… Mumcu’nun düşün-celeri, İlkeleri laik cumhuriyetimiz yaşadıkça yaşayacak… Çünkü o ödünsüz bir cumhuriyet-çiydi, ödünsüz bir Atatürkçüydü, yürekli bir devrimciydi. İnsan onuruna yakışan hak ve özgürlükler, bütün toplumu kuşatsın; adaletin eli herkese uzansın demokrasi yaşama biçimi olsun diye savaşım veriyordu.(Korkmadan öldük ey halkım unutma bizi!), ( Bir gün Mezarlarımızda Güller Açacak Unutma Bizi!), (Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi!),(Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz) (Şimdi hep birlikteyiz ey halkım unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi.)

  Anma törenine CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, CHP İlçe Başkanı Hasan Topal, Belediye Başkanı Zehra Özyol, Deva Partisi İlçe Başkanı Keziban Çintaş, Samsun Disk Genel İş Şube Başkanı Mutlu Karabacak, ADD üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir