68. Pancar Alım Kampanyası Başladı

68. Pancar Alım Kampanyasının açılışı Suluova Şeker Fabrikasında yapılan törenle gerçekleştirildi.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatcı yaptığı konuşmada şunları söyledi;

67 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 68. Kez gururla çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2021/2022 Kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı her birinize teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.

Sevili Misafirlerimiz;

Amasya Şeker Fabrikamız 13 Eylül 1953 Pazar günü saat 11 de temeli atılmış olup, 11 ay 28 gün sora yani 11 Eylül 1954 tarihinde işletmeye açılmıştır.

1.800 ton günlük pancar işleme kapasitesi ile kurulan fabrika; tamamı özel teşebbüs ve sermayenin çiftçi tabanına yayılması düşüncesiyle kurulmuş, Kooperatifleşme hareketinin Ülkemizde meydana getirdiği ilk zaferlerden birisi olup, kurulacak diğer şeker fabrikalarına önderlik yapmıştır.

Amasya Şeker Fabrikası nın günlük 1.800 ton pancar işleme kapasitesi yapılan yatırım ve yenileme faaliyetleri sonucu bugün itibari ile günlük 6000 ton üzeri pancar işleme kapasitesine ulaşmıştır.

Şirketin yönetimi, kuruluşundan 1991 tarihine kadar Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından yürütülmüştür.

1991 tarihinde Yönetim Kurulunun aldığı kararla Türk Şekerin Yönetim yetkisi kaldırılmış ve Şirket özelleşmeye doğru ilk adımını atmıştır. Daha sonra Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait hisse satın alınarak Şirketin özelleşme süreci tamamlanmıştır. Bu fabrikayı bizlere kazandıran başta merhum Adnan Menderesi rahmetle yad ediyor, bugüne kadar bu Fabrikaya hizmet eden herkese en kalbi minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Değerli misafirlerimiz, göreve geldiğimiz 2017 yılında Şirket yönetim kurulumuzun almış olduğu kararla, Türkiye de ilk yerli ve milli imkânlarla kurulan Tıbbi Kullanıma yönelik Etil Alkol paketleme tesislerini biz kurduk. Bugüne kadar tesisimiz üretimine ara vermeden devam etmiştir. Geçirdiğimiz dönemde Amasya Şeker Fabrikamız tüm Türkiye sathında 1,5 milyon Litre etil alkolü hastahane ve sağlık kuruluşlarının kullanımına vermiştir. Hedefimiz Tıbbi etil alkolde bayilerimiz ile birlikte 2,5 milyon litre seviyelerine ulaşmaktır.

Ayrıca Şirketimiz bünyesinde kurulan Kristal Şeker Paketleme tesislerinde 1,3 ve 5 Kg lık şeker, paketleme tesisleri sayesinde Yöremiz ve ülkemiz perakende tüketici gurubuna da hizmet eder hale gelmiştir.

Yine bu yıl satın aldığımız 1 adet 1 tonluk ve 1 adet 500 kilogramlık yaş Küspe paketleme makinaları ile Yaş Küspe paketleme makine parkımızı eldeki ile beraber 3 makinaya çıkartılmıştır. Amacımız bundan böyle Çiftçilerimize, besicilerimize vereceğimiz Yaş Küspenin tamamını paketli olarak vermek, dökme küspeye nazaran silo kayıplarını azaltıp, ürünün dayanım süresini uzatmak olacaktır.

Ayrıca Yaş küspe dolum tesislerinde yaşanan sıkıntılara yakinen şahit olduğumuz ve geçen yıl söz verdiğimiz üzere yaş küspe çiftçi konağını derhal yatırım planlarımız içerisine aldık ve bu yıl sizlerin hizmetine sunduk.

Yine Şirketimiz imkânları ölçüsünde Fabrikamızın çalışan sağlığını ve ürün kalitesini etkileyebilecek eskiyen çatısını onarım faaliyetlerimiz kapsamında Fabrika çalışanları ile birlikte dışarıya taşöre etmeden yeniledik ve bu yenileme faaliyeti Fabrika imkânları dâhilinde yapıldığı için ciddi manada tasarruf sağladık.

Yatırım planlarımız arasına aldığımız bir diğer önemli proje olan Vezirköprü Adatepe pancar toplama merkezini bu yıl sizlerin kullanımına sunuyor olacağız. Bu sayede sizleri Fabrika merkezi konforunda pancarlarınızı teslim etme imkânına kavuşturmuş olduk. Tüm bunlarla beraber birçok kantarımızda iyileştirme faaliyetlerini süratle yürüttük.

Şahit olduğunuz üzere sizler için sizlerle beraber çalışmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de yatırım, onarım ve yenilenme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

Değerli Çiftçilerimiz, bu yıl Dökme Transport ve göl yaş küspe ton fiyatımız 200,00 TL, Paketli Yaş Küspe ton fiyatımız 280 TL, 500 Kilogramlık paketli yaş küspe için ton fiyatımız 300 TL, Pancar ucu ton fiyatımız 110,00 TL olarak uygulanacaktır.

Değerli Üreticilerimiz, bugüne kadar sizlere Şirketimiz imkânları dâhilinde yaklaşık 13 milyon Türk lirası Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi imkânları dâhilinde ise 56 milyon Türk lirası tutarında ayni ve nakdi avans ödemesi olmak üzere toplamda 69 milyon Türk lirası tutarında ödeme yapılmıştır. Yapılan tüm bu ödemelerde banka faiz oranlarının %21 li seviyelere ulaşmasına rağmen çiftçilerimize herhangi bir finansman yansıtılmamış, herhangi bir ek maliyet çıkartılmamıştır. Amacımız çiftçilerimiz için daha fazla kaynak ve daha fazla imkân oluşturabilmektir.

Bu yıl pancar bedellerine mahsuben Sözleşmede belirtilen ödeme dönemlerinde tesellüm edilen pancar bedelinin %80’ni üreticilerimize nakden peşin olarak ödenecektir. İç Saha pancar ekicilerimize %16 polar ihtiva eden firesi düşülmüş pancarlarına ton başı Devletin açıkladığı 420,00 TL fiyat üzerine 10,00 TL ilave edeceğiz. Bu bedele yaş küspe, ilaç desteği, nakliye primi gibi yan ödemeler ilave edildiğinde ton başı pancar fiyatı 530,00 TL ye ulaşmaktadır. Tüm çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Değerli Misafirlerimiz; Bizlerin yegâne amacı pancar ekicisi çiftçilerimizin huzur ve refahını en üst düzeyde temsil etmektir. Temsil ettiğimiz makam bizlere geçmişin mirası gelecek nesillerin emanetidir. Bizler sizlere birlikte yürüyüp, birlikte büyüyeceğimize dair söz verdik, sizlerde bizleri, Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimlerinde tercih ederek gerekli gücü ve imkânı sağladınız. Öncelikle seçimlerde verdiğiniz destekten ötürü hepinize sizlerin huzurunda tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Şimdi sizlerden aldığımız güçle yolumuza emin adımlarla devam etmek istiyoruz. Ancak üzülerek ifade etmem gerekir ki Pancar Ekim miktarımız hedeflenenin çok altındadır. Sorunlarınızın farkındayız. Bu sorunları aşabilmemizin tek çaresi pancar ekiminin artmasıdır. Yokluğun paylaşımı olmaz. Lütfen pancar ekimi konusunda sizleri daha duyarlı olamaya, hep beraber varlıkta buluşmaya ve varı paylaşmaya davet ediyoruz.

Değerli hazirun, bizlerden bugüne kadar desteklerini esirgemeyen Başta valimiz olmak üzere tüm siyasi parti milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, Kaymakamlarımıza, Siyasi parti il ve ilçe teşkilatlarına, güvenlik güçlerimize huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sözlerimin sonunda 68. Kampanya döneminin başta Ülkemiz ve kıymetli çiftçilerimize daha sonra tüm yöremiz ve Şirketimize gönül vermiş herkese hayırlı ve uğurlu olmasını Cenabı haktan niyaz ediyor ve katılımlarınızdan ötürü her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Sağ olun var olun dedi.

Konuşmaların ardından fabrikaya pancar teslim eden üreticilere Vali Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verilerek kurban kesilip dua edildi.

Programa; Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Suluova Kaymakamı Abdullah Şen, Merzifon Kaymakamı Ali Güldoğan, AK Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Baro Başkanı Bahadır Tekeş, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ziyaret Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, Ortaköy Aşdağul Belediye Başkanı Mehmet Çelik, Erbaa Karayaka Belediye Başkanı Mehmet Başar, Merzifon Belediye Başkan Yardımcısı Tuncer Basmacı,  Ak Parti İl Başkanı Akif Kesmekaya, Merkez İlçe Başkanı Galip Uzun, AK Parti Gümüşhacıköy  İlçe Başkanı Ömer Civek ve AK Parti İlçe Başkanları, CHP İl Başkanı Av. Turgay Sevindi, Merkez İlçe Başkanı Arif Ferahoğlu, CHP Gümüşhacıköy İlçe Başkanı Hasan Topal ve CHP İlçe Başkanları, MHP İlçe Başkanları, İyi Parti İl Başkanı Avni Verdi, İl İlçe Belediye Meclis Üyeleri, İl İlçe Kurum Müdürleri, Sivil toplum Kuruluşları Başkanları, Köy ve Mahalle Muhtarları, Pancar üreticileri katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir