66. Pancar Alım Kampanyası Başladı

Amasya Şeker Fabrikasında 66. pancar alım kampanyası başladı.

Suluova  ilçesinde Amasya Şeker Fabrikası bahçesinde tören düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması başlayan programda konuşan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, değerli konuklarına katılımlarından dolayı teşekkür ederek bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum illeri ve bağlı ilçeler ile 11 bölgede 249 köy, 4200 üretici ile sözleşme yapılmış olup bu çiftçilerin 103 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirildiğini belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı konuşmasının devamında, 80.000 ton şeker kotamızı tamamlayabilmek için Konya ve Kendi ekim sahalarımızdan beklediğimiz şeker pancarı 710 bin ton civarındadır. Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 250 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 40 milyon TL’si bugüne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir.

2019/2020 kampanya döneminde yaklaşık 80 bin ton kristal toz şeker, 26 bin ton melas, Yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 210 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleşecektir. Kuru Küspe tesisimiz de bu yıl faaliyete geçmiş olup, üretime başlayacaktır.

2020 yılında Pancar ekimini 125 bin dekara çıkarmak başlıca hedeflerimiz arasındadır. Kota sorunumuz tamamen ortadan kalkmıştır. Tüm pancarları A kotası üzerinden alacağız. Özellikle belirtmek isterim ki, bu zamana kadar Fabrikamızın Şeker kotasının yükselmesine ve Kota sorununun ortadan kalkmasında emeği olan Ak Parti Gurup Başkanı Naci Bostancı hocama ve milletvekillerimize tüm çiftçilerimiz adına teşekkür eder, Şükranlarımı sunarım.

14 yıl aradan sonra 2018 de çalıştırmaya başladığımız Gıda Alkolü fabrikamıza yaptığımız ilave yatırımla, tıbbi alkol paketleme tesisini kurduk. Ham maddesinden başlayıp arıtmasına ve paketlemesine kadar öz kaynaklarımızla faaliyete geçirdiğimiz ve Türkiye’de tek diyebileceğimiz’ Alkol Fabrikamız ’da %100 yerli Amasya Şeker Markası ile tüm medikal firmalarına, Özel, Kamu ve Üniversite Hastahanelerine tıbbi alkol satılacaktır.

Geçen yıl kampanya açılışında yapacağımız yatırımlardan bahsederken Kristal Şeker paketleme tesisimizi faaliyete geçireceğimizi söylemiştik. Yine bu verdiğimiz sözü yerine getirerek, 3 adet Kristal Şeker Paketleme Ünitesi ile 1-3 ve 5 Kg paketlerde şeker üretilerek piyasaya arz edilmiştir. Yine fabrikamız tarafından çiftçilerimize daha iyi hizmet verebilmek için 6 sıralı söküm makinası aldık ve hizmete sunduk.

Diğer bir konu ise Nakliyeci Kooperatifleri ile yapılan istişarelerimiz neticesi, Taşıyıcılar Kooperatifleri kendi bölgelerinin pancarlarını fabrikamıza kendileri getireceklerdir. Bu vesile ile Taşıyıcı Kooperatif Başkanlarına Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına teşekkür ediyorum.

Özel bir teşekkür de Suluova Belediye Başkanı Sayın Fatih Üçok beye olacaktır. Fabrikamızın bazı kısımlarında imar uygulaması yapılmış olup, diğer alanlarda ise Sayın Başkanımız biz Belediye olarak her zaman üretim yapan ve ilçemize istihdam sağlayan şeker fabrikamızın yanında olacağız. Fabrikayı güvenlik ve imar açısından zorlayacak hiçbir faaliyette bulunmayacağını belirterek bizleri mutlu etmiştir. Sayın Suluova Belediye Başkanımız Fatih Üçok beye çiftçilerimiz ve yönetimimiz adına bu duyarlı davranışından ötürü şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ayrıca bizlere bu çalışmalarda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu İşletmelerin gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Gün ne başarılarımıza takılıp kalmak ne de problemler yumağında kaybolup gitme günüdür. Gün hemşerilerimizle, çiftçilerimizle, Bürokratlarımızla ve siyasilerimizle el ele, gönül gönüle vererek daha büyük projelere, daha büyük başarılara yelken açma günüdür. Çünkü Türkiye’nin çalışmaya, üretmeye, kalkınmaya ve her daim güçlü olmaya’ ihtiyacı vardır. Bir taraftan çiftçimizin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını vermek gibi kutsal bir hedefimiz, diğer taraftan da ülkemize, bölgemize ve vatandaşlarımıza olan vefa borcumuzu ödeme gayretimiz vardır.

Bugün de 66. düzenlediğimiz bu Törenimiz de bizleri yalnız bırakmayan, heyecanımızı paylaşmak için burada bulunan ve Fabrikamıza her türlü desteğini esirgemeyen başta Sn. Valimiz Dr. Osman Varol Bey ve Ak Parti Gurup Başkanı Sn. Naci Bostancı hocamız olmak üzere Milletvekillerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Kampanyamızın kazasız belasız bol kazançlı olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum” dedi.

AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil, Hasan Çilez ile Mustafa Tuncer, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçokda programda konuşmalar yaparak yeni pancar alım döneminin hayırlı olmasını dilediler.

Amasya Şeker Fabrikasında gerçekleştirilen 66. Pancar Alım Kampanyası açılış programına katılan Vali Dr. Osman Varol, kampanyanın hayırlı ve verimli olması temennisinde bulundu.

Şeker pancarının çok önemli ve stratejik bir ürün olduğunu belirterek fabrikada üretim ve pazarlama alanında modern yaklaşımları yakalayacak atılımların yapılmaya çalışıldığına işaret eden Vali Varol, “Atıl duran bir takım tesisler harekete geçilmeye çalışıldı. Bunların üretim kapasitesi ekonomik değere dönüşüldü. Pazarlama alanında pazar ihtiyaçlarına yönelik paketleme imkanları sağlandı ve bugün fabrikamız artık görünüm olarak baktığımızda ileriye doğru çok pozitif bakan bir ekonomik tesis haline geldi” şeklinde konuştu.

Hala yapılacak çok iş olduğuna işaret eden Varol, “Bu fabrika bölgesel ekonomik kalkınmaya bu ilin kaderine bu kadar katkı yaptıysa bizimde bu fabrikaya bakıp onun bütün eksiklerini giderip modernize edip insanlarımıza hizmet etmeye devam etmesini sağlamak en temel görevimiz, boynumuzun borcudur” ifadelerini kullandı.

Vali Varol’un hasat ve üretimin verimli olmasını temenni ettiği konuşmasının ardından fabrikaya pancar teslim eden üreticilere çeşitli hediyeler verilerek kurban kesilip dua edildi.

Amasya Şeker Fabrikası bahçesinde gerçekleşen programa Vali Varol’un yanı sıra AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil, Hasan Çilez ile Mustafa Tuncer, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Suluova Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Gümüşhacıköy Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı,  Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, Siyasi Parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, protokol üyeleri, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim

Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, Şeker Fabrikası ve Pancar Kooperatifi yetkilileri, fabrika çalışanları ile kurum ve kuruluş temsilcileri ile çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir