24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin açılışı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘e de Başöğretmenlik unvanının verilmesiyle birlikte, kutlanan öğretmenler gününün 40. Yılında Gümüşhacıköy’ de bir dizi kutlama programı gerçekleştirildi.

Saat 9.30 da Atatürk Anıtına çelenk İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin tarafından sunuldu.

Öğretmenler 10.00 da Öğretmenevinde düzenlenen programa Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Belediye Başkanı Zehra Özyol, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, daire amirleri, emekli ve görev başındaki öğretmenler katıldı.

Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı Şehit Ümit Çoban İlk ve Orta Okulu Müdürü Burak Öğreten yaptı.

Öğreten Konuşmasında;   Zaman hızla akıp geçiyor ve biz zamanı durduramıyoruz. Yapabildiğimiz tek şey zamana ayak uydurmak. Henüz yeni yeni alışıyoruz okullarımıza. Öğrencilerimizle aynı ortamda olmaya, onlara elimizi uzatınca dokunacağımız mesafede bulunmaya. Bomboş

Aslında öğretmenlik mesleğinin ne kadar kıymetli bir meslek olduğunu bu illet bizlere tekrar hatırlattı. Hatırlarsanız o dönem neredeyse tüm evlerde “şu okullar bir açılsaydı “ nidaları yükseliyordu.

Pencerenin ardından baktığımız günler yaşadık. Hayatın çerçeveden ibaret olduğunu, sınırların dışına çıkmanın imkansızlığını anladığımız en zor zamanlardandı.

    Ama öğrenecektik… Zorluklarla yaşamayı, olmaz sanılanı oldurmayı…

Tüm öğretmenlerimiz elinden gelen bütün imkanları ile sarıldı öğrencilerine. Neler çıkmadı ki o dönemde. Buzdolabını, yemek masasını, yazı tahtası olarak kullanan öğretmenlerimizi de gördük. İmkansız diye bir şey yoktu ,yeter ki gönülden sevilsin bu meslek..

Öğretmenlik mesleği Necmettin Öğretmen gibi sevildiğinde, Aybüke öğretmen gibi dillerden düşmediğinde, arkanda seni asla unutmayan bir ordu bıraktığında anlamların en büyüğünü kazanmaktadır.

Bizler bu ordunun birer fertleri olarak yakın zamanda kaybettiğimiz öğretmenlerimizi mutlaka hatırlamalıyız.   

Görevi başında iken covid 19 a yakalanan ve sonrasında kaybettiğimiz Mustafa Beyaz öğretmenimizi rahmetle anıyorum.

Kemal Aksu öğretmenimiz bu fani dünyadan kalplerimizde hoş bir seda bırakarak aramızdan ayrılmıştır.

Yakın zamanda geçirdiği bir kaza sonucunda aramızdan ayrılan İsmail Gökkol öğretmenimiz bizlere hayatın ince bir çizgiden ibaret olduğunu tekrar hatırlatmıştır.

Biz öğretmenlerin en büyük serveti yetiştirdiği öğrencileridir. İyi ki denilen öğretmen olmak, dualarında bizlere yer verdiklerini bilmek, ufacıkta olsa geleceklerine ışık olmak en büyük temennimizdir. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ün izinde, şehit öğretmenlerimizin huzurunda, geleceği hazırlamanın gururunu yaşayan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Sözlerimi Mustafa Kemal Atatürk ün sözleriyle bitirmek istiyorum.

Milletleri Kurtaranlar Yalnız Ve Ancak Öğretmenlerdir.

24 Kasım Öğretmenler Günü adına yapılan yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödüllerini Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Belediye Başkanı  Zehra Özyol ve İlçe Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak tarafından verilirken İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ercan Gültekin’de emekli olan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgeleri”ni ve plaketlerini sundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir