23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 102. Yıl Dönümü Coşku İle Kutlandı

    Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Gümüşhacıköy´de kutlama programı Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı.

     Ardından Cumhuriyet Meydanındaki kutlama törenlerine devam edildi.

  Törene, Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Eşi Gül Altınöz, İlçemiz Belediye Başkanı Zehra Özyol,  Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak,  Emniyet Müdürü Bayram Delak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, Gaziler, Siyasi Parti Temsilcileri, Daire Amirleri, kurum müdürleri, Sivil toplum örgütü temsilcileri öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

    Okul öncesi öğrencilerinin çiçek takdim etmesinin ardından program Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Belediye Başkanı Zehra Özyol tarafından öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ile başladı.

Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, Bir devlet bir halk yedi düvele karşı mücadele vererek, küllerinden yeniden ortaya çıkış destanı yazmış, bunu da 23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisini Ankara’da kurarak tescil ederek, dünyaya ilan etmiştir dedi.

Cumhuriyetin kurulması ne kadar önemli ise onun geliştirilmesi, korunması ve sürekliliği de en az o kadar önem arz etmekte olduğunu ifade eden Gültekin, “Bunu çok iyi bilen Atatürk çocuklarımıza ve gençlerimize “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz” tarihi mesajı ile vurgu yapmıştır. Ayrıca geleceğimiz için çok önemsediği çocuklarımıza 23 Nisan’ı bir bayram olarak hediye ederek, onları onure etmiştir.

            Yetişkinler olarak hepimiz yaşadık ve bilimsel olarak ta kabul edilmiştir ki çocuk oynar ve eğlenirken fiziksel, zihinsel/bilişsel gelişimini de farkında olmadan tamamlamaktadır. Yani aslında oyun ve eğlenmek çocuklarımızın için doğal, tabii bir eğitim yöntemidir. Çocuklarımızın kişiliğinin, yeteneklerinin, sosyal hayatının ve dünyayı keşfetmesinin en doğal yöntemidir. 

Çocukluğun daha sonraki dönemleri oyun ve eğlenme yanında; elinde kalem, sırtında çanta, okul ortamında bulunması gerekmektedir.    

Burada öğretmenin şefkatli elleri, merhametli gönlüyle, Vatan, Millet, İstiklal ve İstikbal aşkıyla, bilim sevdası alın ve akıl teri ile yoğrularak hayatı keşfedeceği, kendisi ve tüm insanlık için nasıl katkıda bulunacağının sırlarını özümseyeceği, içselleştireceği dönemidir.

            Ancak ne yazık ki bugün dünya çocuklarının büyük bir çoğunluğu bu imkânlardan yoksun bulunmaktadır.

            Teknolojinin zirve yaptığı günümüzde dünya çocuklarının büyük bir çoğunluğu fizik ve zihinleri ile örtüşmeyen işlerde çalıştırılmakta, hiçbir günahları olmamasına rağmen savaşların, şiddetin, yoksulluğun, açlığın ve sefaletin mağdurlarıdırlar. Bu durum yetişkinler olarak bizleri tarih önünde ve çocukların vicdanında mahkûm etmektedir.

            Sanayi ve teknolojinin zirvesinde olan gelişmiş ama maalesef değerler bakımından sefahat içerisinde debelenen sözde medeni ülkeler bu duruma seyirci kalmalarının ötesinde kendi süfli yaşantılarını sürdürebilmek için tabir caizse yangına benzin dökerek körüklemektedirler.

            Dünya üzerindeki bütün bu kayıtsızlık ve olumsuzlukların önüne geçmek, dur demek için bizlere önemli sorumluluk yüklenmiştir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza imkanlar oluşturmak, onları vizyon sahibi yapmak, milli manevi değerlerle donatmak zorundayız. Bu çalışmalar onlar için bir lütuf değil aksine biz yetişkinler için üst düzey bir sorumluluktur.

Hz. Ali; “çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin” veciz sözü ile biz eğitimcilerin vizyonunu ortaya koymuştur. Biz eğitim ordusu da bize emanet edilen çocuklarımızı bu bilinçle geleceğe taşımak için mücadele etmekteyiz şeklinde konuştu.

Öğrencilerin çeşitli gösteriler ve halk oyunları sergiledikleri törende, ilçe genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri ilçe protokolü tarafından verildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir