19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Vatanımızın ve Milletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını ortaya koyan Kahraman Gazilerimizin şeref günü kabul ettiğimiz “19 Eylül Gaziler Günü” Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına sunulan çelenklerle kutlandı. Törende, Kaymakam Ali Cemal Altınöz ile Belediye Başkanı Zehra Özyol, Atatürk büstüne çelenk sundu, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Tüm gazilerin gününü kutlayan Kaymakam Ali Cemal Altınöz; Türk milleti için ölüm kalım mücadelesi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından Mustafa Kemal ATATÜRK’ e “Mareşal” rütbesi ile “Gazilik” unvanı verilmiştir. Bizler de; 2002 yılından itibaren gazilerimize verilen değerin ifadesi olarak bu anlamlı günü “Gaziler Günü” olarak kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Kazanılan nice şanlı zaferlerde vatan, bayrak ve millet aşkıyla canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, milletimizin her daim gurur kaynağıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ülkemizin bağımsızlığı ve milletimizin birliği uğruna terörle mücadelede, vatan savunmasında canlarını feda eden, bu toprakları bize vatan kılan âziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum. Hayatta olan tüm kahraman gazilerimizin ’19 Eylül Gaziler Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

” diye konuştu.

Günün anlam ve önemini belirtir bir konuşma yapan Jandarma Astsubay Çavuş Mehmet Aktaş ise, Ülkemizin her karış toprağına terlerini ve kanlarını akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşamasının en büyük teminatı olan, Türk kahramanlığının sönmeyen meşaleleri Gazilerimizin, Gaziler gününü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Aziz Milletimizin, Atatürk’e şükran ve minnetinin ifadesi olarak TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü Mareşallik ve Gazilik unvanı verilmesinin 101. Yıl dönümünü ve Gaziler gününü kutlamak için burada bulunmaktayız.

Bu tarih aynı zamanda Gazi ve Şehitlerimize duyduğumuz minnet ve saygının da açık bir göstergesidir.

Bugün Gaziler günüdür. Bugün, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında, Türk kahramanlığının taçlandığı bir gündür. Milletimizin vatan için toprağa düşmüş, vatanı için kanını akıtmış, hayatının baharında vatan, bayrak demiş, elini, kolunu, bacağını, gözünü, ülkesine ve milletine helal etmiş Mehmetçiklerimize vefa günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü; Bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki kahraman Türk ordusu, 13 Eylül 1921’de 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesinde, sömürgecilerin maşası olan Anadolu içlerine kadar ilerleyen, işgalci Yunan ordusunu Polatlı önlerinde durdurmuş, tarihin en büyük yenilgisini yaşatarak, onu bozguna uğratmış ve kaçmaya mecbur etmiştir. Sonuç olarak düşman, 1 sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk ordusunu 2. Viyana Kuşatmasından beri süren çekilişine de son vermiştir.

19 Eylül; 1919-1922 yılların da Kurtuluş Savaşında, 1950 de Kore de, 1974 de Kıbrıs da savaşan muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda Vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm malul gazilerimizin şeref günüdür.

Sizler; En büyük Gazi, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler; şehitlerimizle birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Şehit ve Gaziler; Toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir.

Gaziler Günü; canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Dün olduğu gibi bugün de aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım.” Diye konuştu.

Programa Kaymakam Ali Cemal Altınöz, Belediye Başkanı Zehra Özyol, Cumhuriyet Savcısı Cihad Atabay, Gazilerimiz, kurum, kuruluş ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir