• 18 Nisan 2024

Boyası Sizden, Boyatması Bizden Kampanyası

Ara 28, 2023

 Gümüşhacıköy ilçesinde bulunan Hasan Coci Anadolu Lisesi‘nin sınıfları, “Boyası sizden, boyaması bizden” kampanyasıyla öğrencilerin katkısıyla boyandı.

Kampanya kapsamında okulun 14 sınıfından 13’ünün boyası tamamlandı.

Okul Müdürü Cüneyt Gümüş, yaptığı açıklamada, kampanyanın maddi destek toplamaktan öte, öğrencilerin projeye katılımını artırarak ayniyet duygusunu güçlendirmeyi hedeflediğini söyledi.

Gümüş, “Öğrenciler, sınıflarına sahip çıkmayı artırarak, kendileri için daha güzel bir ortam oluşturdular. Bu da projenin en güzel yanlarından biri oldu.” dedi.

Kampanya kapsamında öğrencilerin istedikleri renkleri seçebilme özgürlüğünün de olduğunu belirten Gümüş, “Sınıflar bir araya gelip rengi beraber seçtiler ve istedikleri boyacıdan boyayı alıp teslim ettiler. Ardından öğretmen ve hizmetliler birlikte boyama işlemini gerçekleştirdiler.” diye konuştu.

Gümüş, devletten her şeyi beklememek gerektiğini vurgulayarak, bu projenin okul topluluğunun bir araya gelerek üzerine düşeni yapma çabası olduğunu ifade etti.

Son sınıfın da 2 hafta içinde boyanmasının planlandığını belirten Gümüş, “Kampanya, öğrencilerimizin sahiplenme duygusunu artırarak, okulumuza güzel bir katkı sağladı.” dedi.

Okulun rehberlik öğretmeni Kasım Kaba, kampanyanın öğrencilerin başarısını artırdığını söyledi.

 Kaba, “Öğrencilerimiz bu projeden bahsettiklerinde çok fazla olumlu yaklaşmadılar. Ancak, bir sınıfı biz öğretmen arkadaşlar la boyattıktan sonra öğrenciler sınıfın boyanınca güzel gözüktüğünü ve o sınıfta olmak istediklerini söylediler.

Öğrencilerimiz de bu kapsamda kendi sınıflarını istedikleri renklere boyatabileceklerini fark edince boyalarını getirdiler. İstedikleri renkleri duvarları farklı olarak boyattılar. Kimisi mavi rengi tercih etti. Kimisi çay yeşilini tercih etti. Bu öğrencilerin hem renk seçimi hemde doğaya ilişkin isteklerini artırdı. Sınıfta olmaktan ziyade kendi evlerindeymiş gibi, kendi odalarındaymış gibi kendilerine ait bir alandaymış gibi hissettiler. Buda zaman içerisinde o sınıflarda okuyan öğrencilerimizin performansını da artırdı. Okula daha istekli ve daha mutlu gelmeye başladılar bu kapsamda da hem ders başarıları arttı, hemde okulda bulundukları andaki keyifli anları arttı. Bu şekilde öğrencilerimiz hem daha mutlular okulun duvarlarını koruma konusunda sınıfın temiz tutulması konusunda daha duyarlılar.” dedi.

Kampanyaya katılan öğrenciler de çok mutlu olduklarını ve derslerine daha iyi odaklanabildiklerini söyledi.

11 D sınıfı öğrencisi Pelin Acar, “Okulumuzun düzenlediği boyası sizden boyaması bizden kampanyasında biz de kendi sınıfımızı boyattık. Boyamızın rengini biz seçtik ve çok güzel oldu. Eski görüntüsünden hiçbir eser kalmadı. Eskiden her yerde yazılar vardı. Çok kötüydü. Şuanda çok güzel oldu. Bu durumda derslere odaklanmamızı sağladı. Yeni idaremiz bu tur kampanyalar yapıp bizim fikirlerimize önem verdiği için biz de çok şanslı hissediyoruz kendimizi. Herkesin moral ve motivasyonu çok yükseliyor derslerimize daha iyi odaklanıyoruz. Bundan dolayı da çok mutluyuz.” dedi.

11 A sınıfı öğrencisi Menekşe Kömüş ise, “Yaklaşık bir hafta önce okul idaremizin başlattığı boyası sizden boyaması bizden kampanyası dahilinde biz de sınıfımızı boyatmaya karar verdik. Sınıf arkadaşlarımız ile birlikte paramızı toplayarak istediğimiz renkli boyayı alarak idaremize teslim ettik. Okul idaresi de şuan sınıfımızı boyuyor. Biz de bu yüzden çok mutluyuz. Çok iyi hissediyoruz kendimizi ferah ve güzel bir alanda ders işleyeceğimizi de düşünüyoruz. Sınıfımızın boyası çok eski ve yıpranmıştı. Her sınıf kendi rengini seçtiği için sınıfların renkleri farklı farklı olduğu için daha da bir neşe verdi bize.” ifadelerini kullandı.

480 Görüntüleme

By Murat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir