Ziraat Odası Faaliyet Raporunu Açıkladı

Gümüşhacıköy Ziraat Odası 2019 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Ziraat odası Başkanı Sadık Çolak tarafından yapılan açıklamada ”Odamız mülkiyeti kendine ait olan hizmet binasında faaliyetini sürdürmektedir.

      Göreve geldiğimizde ilk olarak hizmet binasının yıpranmış olduğu görülerek boya-badana, bakım- onarım ve tadilat işleri yapılmıştır.

          02.02.2019 tarihinde yapılan Oda Olağan Genel Kurulda oy çokluğunu alarak göreve gelmiş bulunmaktayız.

     Vatandaşlarımıza Yumurta tavuğu, etlik civciv, hindi, horoz ve ördek temini yapılmış olup kümes hayvanı ihtiyaçları giderilmiştir.

Piyasada 20 TL olan ceviz fidanını 7,5 TL ye temin ederek çiftçilerimize Aşılı ve sertifikalı ceviz fidanı ile asma fidanı getirtilmiş olup, çiftçilerimiz ceviz ve son yıllarda azalmakta olan asma fidanı ücretsiz dağıtılarak yetiştiriciliğine teşvik edilmiştir.

Hizmette daha verimli olabilmek amacıyla atıl ve kullanılamayacak durumda olan taş toplama makinesi yenilenerek, çiftçilerimizin tarlalarındaki taşları toplayarak ürünlerini en iyi düzeyde yetiştire-bilmeleri adına hizmete sunulmuştur.

2019-2020 üretim sezonunda haşhaş üretimi için kotası bulunmayan köylere geçici kota, kotası olan köylere de ek kota alınması için ve çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalar yapılmıştır.

      Odamız ve Halk Eğitim Müdürlüğü koordinesiyle meyve aşılama ve budama, arı yetiştiriciliği, süt sığırı yetiştiriciliği, sürü yönetimi, meyve yetiştiriciliği, aromatik bitki yetiştiriciliği ve seracılık kursları açılması ve çiftçilerimizi kurslara yönlendirmek için çalışmalar yapılmıştır.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü münasebetiyle birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek adına ziraat odası delegelerimize, muhtarlarımıza ve daire amirlerimize iftar yemeği verilmiştir.

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin 27. Olağan Genel Kurulda oy kullanmak üzere İlimizden seçilen 3 delegeden biri olarak İlimizi ve ilçemizi Oda Yönetim Kurulu başkanımız Sadık ÇOLAK temsil etmiş Genel Başkanla yaptığı yüz yüze görüşmelerde İlçemiz çiftçilerinin sorunlarını dile getirmiştir.

İl koordinasyon sekreterliği görevi ilçemizi temsil etmek adına başkanımız Sadık ÇOLAK tarafından alınmıştır. Çiftçilerimizin menfaatleri doğrultusunda gerekli toplantılar ve çalışmalar yapılarak il koordinasyon toplantısında ilçemizin haklarını savunmak için gerekli girişimlerde bulunmaya çalışmaktadır.

Yaptığımız yaklaşımlarımız sonucu ilçemiz daire amirleri ve milletvekillerimiz ile irtibata geçerek odamız ve çiftçilerimizin menfaatlerini korumak için odamızda ağırlayarak çiftçilerimiz için görüş alış verişinde bulunuldu.

Köylerimiz, Mahallelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarından gelen davetiyeler neticesinde çiftçilerimizle kaynaşmak, sorunlarını sıkıntılarını yerinde görmek ve davetlerine icabet etmek adına yağmur duası, şenlikler ve toplantılara katılımlar sağlanmıştır.

İlçemizde bulunan kurumlara ait kullanılmayan boş arazilerin değerlendirilmesi ve odamız tarafından kullanılması ayrıca çiftçilerimize önderlik edilip örnek ürün yetiştirilmek ve çiftçilerimizi yeni ürün çeşitlerine yönlendirmek için çalışmalar başlatılmıştır.

 İlçemizde bir ilki gerçekleştirerek, istihdam sağlayıp aynı zamanda üreticilerimizin ürünlerine pazar oluşturup gelirlerini artırmayı hedef edinerek Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı kapsamında Köylere Hizmet Götürme Birliğiyle ortaklaşa hazırladığımız ‘Gümüşhacıköy Çalışıyor Üreticimiz Kazanıyor ‘projemiz kabul görmüştür. Bu projemizle;

-Projemizle yapılacak paketleme, marmelat, reçel ve sirke üretimi ile birincil tarım ürünlerini ikincil ürünlere dönüştürerek üreticilerimizin daha fazla kazanmasını sağlayacağız.

 -Oluşturulacak olan bölgesel marka ile ürünlerin ilçemiz ile bağlantısı güçlen-dirilecektir.

-İlçemizde yörede eksikliği görülen ceviz ile alakalı da bir tesis kazandırılacaktır

   -Diğer üretici örgütlerin de markalaşma çalışmalarına başlamasını sağlamış olacağız.

Ürettiğimiz ürünlerin pazarlanması için İstanbul Karayolu üzerinde Belediyeye ait dükkan kiralanmıştır.

2020 yılında,

– Çiftçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ürün hasatlarını kolaylaştırmak ve iş yükünü hafifletmek adına makine ekipman desteği sağlamak için gerekli çalışmaları yapacağız.

– ÇKS sisteminin İlçe Tarım Müdürlüklerinden alınıp odalarımıza verileceği bilgisini almış bulunmaktayız. Bununla ilgili her türlü çalışmalarımızı özveriyle yapacağız.

-Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda Tavuk ve patates tohumu satışını yapmaya çalışacağız,

– Ucuz ceviz fidanı ile alakalı bakanlıkta görevli arkadaşlarımızla görüşme içerisindeyim. En azami ücretle ceviz fidanı temini yapmaya çalışacağız,

– 2020 Yılında çiftçilerimizin ve meclis üyelerimizin katılacağı Avrupa projesi destekli yurt dışı gezisi çalışması yapılacaktır,

 -Odamızda üyelerimiz ve personellerimizle en iyi şekilde hizmet etmek için gayretle çalışacağımızı ve verdiğimiz sözlerin arkasında olacağımızı taahhüt ediyorum. Bu bağlamda vermiş oldukları desteklerden dolayı yönetim ve meclis kurulu arkadaşlarıma ve personellerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir