Yol Sorunu Ne Zaman Çözülecek?

Gümüşhacıköy Artıkabat ve Hacıyahya Mahallesi sakinleri ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde ikamet eden vatandaşlar Devlet Hastanesinden Suluğun Köprü güzergâhtan İstanbul Karayoluna giden yolun sorununun çözülmesi için gerekli müracaatlarda bulundu.

O bölgede oturan Mahalle sözcüsü Ali Taştan gazetemize yaptığı açıklamada; resmi kurumlara yol sorununun çözülmesi için girişimlerde bulundukların söyledi.

            Taştan yaptığı açıklamada, Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunan İlçe Devlet Hastanesi ile şehir merkezi arası bölünmüş yol olarak parke taşı yapılıp elektrik kablosu yer altına alınmış bulunmaktadır, Devlet Hastanesinden itibaren imara açılmış ve hızla yapılaşma sürecinde bulunan caddenin devamı da yıllar önce karayolları tarafından yapılmış fakat şu anda asfalt kullanılamaz hale gelmiş asfalt, yapılan doğalgaz su ve kanalizasyon çalışmaları sonucunda kullanılamaz durumdadır.

 Bu cadde şehir stadyumunda gerçekleştirilen festival, güreş ve At yarışlarının yapılmasında kullanılan tek ulaşım yolu olması nedeniyle protokol yolu olarak ta kullanılmaktadır.

            Ayrıca otoban ile Hastane bağlantısının buradan yapılması nedeniyle Ambulans yolu olarak da kullanıldığından dolayı önem arz etmektedir.

            Yine bu Cadde Gümüşhacıköy halkının sabah akşam yürüyüş yaptığı tek alan olması nedeniyle önem arz etmektedir.

Gümüşhacıköy’e bağlı 30 yakın köy halkı ve öğrenci servisi bu caddeden ulaşımını sağlamaktadır.

            Caddenin sözü edilen bölümünde araç geçişlerinin zorlaştığı gibi yaya ve bisikletle geçmek bile büyük bir risk oluşturmaktadır.

Müteakip müracaatlarımızdan olumlu sonuç alınamaması üzerine mahalleli bir araya gelerek 200 civarında imza toplayıp taleplerini içeren dosyayı yetkililere sunmuştur.

İlk olarak Amasya Valisi Dr. Osman Varol’la görüşüp olumlu yaklaşımı üzerine İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Eraslan  ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yardımcısı İbrahim Yıldırım ile yapılan görüşmede, bu caddenin mücavir alan içerisinde bulunması nedeniyle özel idare kapsamında yapılabilmesinin belediye ile yapılacak protokol ile mümkün olacağının, bu protokolde malzemenin belediye tarafından, işçilik ve makina temininin de Özel İdare tarafından sağlanabileceğini bildirilmesi üzerine,  İlçe Kaymakamımız Mehmet Deniz Arabacı  makamında ziyaret edilerek sorunun çözümü konusunda katkıları istenilmiştir. Sayın Arabacı protokolün hazırlanması hususunda yardımcı olacağını bildirmesi memnuniyetle karşılanmıştır.  Mahalleli bir grup, Belediye Başkanı Zehra Özyol’a ve Belediye Meclis Üyelerini ziyaret ederek, imzalı taleplerini bildirmiş ve gelişmeleri aktarılmıştır. Sayın Özyol da gerekli çalışmalara başlanacağını bildirmiştir. Protokol yapılması için gerekli görüşmeler sürdürülmektedir.

Cadde üzerinde evi bulunan mahalle sakinleri olarak bizler de üzerimize düşen katkı payını ödemeyi taahhüt ettik.

 Bu yolun bir an önce yapılması için çalışmalara başlanıp bitirilmesini talep ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir