Yaya Güvenliği İçin “Nöbet Tuttular”

İlçemizde Türkiye geneliyle eş zamanlı olarak şehir içindeki yaya geçitlerinde “Yaya Geçidi Nöbeti” etkinliği düzenlendi.

Geçitlerde yaya güvenliğini sağlamak ve devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbetle olduğunu göstermek amacıyla düzenlenen etkinliğe Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Samet Kargı, Emniyet Müdür Vekili Sezgin Çelik, Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, Müftü Adem Ayrancı, Kurum Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

İçişleri Bakanlığı, 2019 yılını ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan etmişti. Bu kapsamda Bakanlık, trafikte yayalara dikkat çekmek için 02 Ekim 2019 Çarşamba Günü Türkiye genelinde “Yaya Güvenliği Nöbeti” adında etkinlik düzenledi. 81 ilde eş zamanlı olarak “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası, 20 bin yaya geçidinde 200 bin kolluk personeli, bir gün süreyle 2’şer saat yaya nöbeti tutarak, trafikte yaya önceliğine dikkat çekti.

Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı burada yaptığı konuşmada, “Bakanlığımızın yaya trafik güvenliğini arttırmak üzere yürüttüğü pek çok çalışmanın bir parçası olarak bugün de Türkiye’de eş zamanlı olarak Türkiye’nin her yerinde ilçemizin de muhtelif noktalarında trafik ekiplerimiz “Öncelik Yayanın” çalışmasının bir parçası olarak yol kontrollerinde yaya geçitlerinde ışıklı ve ışıksız yaya geçitlerinde şoförlerimizin ne kadar yayalara saygı gösterdiğini önceliği onlara tanıdığını kontrol etmek üzere eş zamanlı program uyguladık. Buradaki amacımız tabi ki bir farkındalık oluşturmak. Hem şoförlerimizin, hem yayalarımızın tabi trafik güvenliği sağlamak için önceliği yayaya vermek üzere şoförlerimizi de düşen, yayalarımıza da düşen sorumluluklar var. Yayalar da yaya geçitlerini kullansınlar istiyoruz. Işıklı geçitleri kullansınlar. Oralarda da şoförlerimiz yaya geçitlerinin olduğu yerlerde yayalara önceliği versin. Işıklı geçitlerin olduğu yerde yeşil ışık kime yanıyorsa öncelikle onun geçmesini sağlamak. Bu kapsamda burada çocuklarımızla, gençlerimizle yayalarımız ve vatandaşlarımızla bir uygulama yaptık. Gördük ki Gümüşhacıköy’de bu konudaki hassasiyet yapılan çalışmaların da etkisiyle oldukça iyi bir noktaya gelmiş durumda” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan etkinlikte protokol üyeleri ve öğrenciler tarafından yaya geçitlerinde araç sürücüleri durdurularak broşür, stiker dağıtılmak amacıyla yaya geçitlerinde trafikte yaya önceliğine dikkat çekildi.

Zübeyde Hanım Caddesi Ülkü Ortaokulu Kavşağında yaya geçidinde farkındalık oluşturmak için tutulan “Yaya Güvenliği Nöbeti” 13.00 da başlayıp 15.00 a kadar sürdü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir