Sessiz Ölüme Karşı “Karbonmonoksit Dedektörü”

Gümüşhacıköy Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen “Karbonmonoksit Değil, İhmal Öldürür” projesi kapsamında, karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçilebilmesi amacıyla ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine gaz dedektörü taktırıldı.

Dedektör dağıtımlarına katılan Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncelikli olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilen Gümüşhacıköy İlçesinde 500 Hamamözü ilçesinde ise 200 ailenin evine karbonmonoksit dedektörü montajı yapıldığını belirtti.

Proje kapsamında, alanında uzman personel tarafından ilçe genelinde hane ziyaretleri yapılarak ailelerin karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda da bilgilendirildiğini anlatan Arabacı, kokusuz ve renksiz bir gaz olan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı gaz dedektörü kullanılmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Arabacı, bu yıl kış mevsiminin geçen yıllara göre daha sert geçtiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde her yıl onbinlerce insan karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalmakta ve ne yazıkki yüzlercesi yaşamını yitirmektedir. İlçemizde bu kış bazı vatandaşlarımız karbonmonoksitten zehirlendi. Bu nedenle iki yol izledik. Bunlardan birincisi hane hane gezip vatandaşlarımızı karbonmonoksit zehirlenmesine karşı bilinçlendirmek, diğeri de 300 hanemize karbonmonoksit alarm dedektörü dağıtımı yapmak. Karbonmonoksit sessiz katil olarak bilinmekte çünkü tadı, kokusu ve rengi bulunmamakta. Özellikle geceleri insanların yatağında ölümüne neden olmakta.

– “Soba tüter korkusuyla rahat uyuyamıyorduk”

İlçe merkezinde vakıf personelleri köylerde ise muhtarlar aracılığıyla dağıtılan dedektörlerin yine uzman ekiplerce montajının yapıldığını aktaran Arabacı, ilçede doğal gazın yeni yeni geldiğini çoğu evlerde olmadığı için ailelerin genellikle soba ile ısındığını bu nedenle dedektör dağıtımlarının bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Arabacı, görevlilerin soba kurulumundan, dirsek sayısı ve baca temizliğine kadar gerekli bilgilendirmeyi de yaptığını dile getirerek, “Buradaki en önemli amacımız, bilinçlendirmek. Karbonmonoksit değil, ihmal öldürüyor. Bir canın değerine paha biçemeyiz, yani bir canın yok olmasının dünyanın hiç bir yerinde maddi karşılığı yok.” diye konuştu.

Evine dedektör takılan vatandaşlardan Veli Aslan da bundan sonra soğuk kış günlerinde güven içerisinde uyuyacakları için mutlu olduklarını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir