Şehit Oğlunun Hatıralarını Evinin Odasında Yaşatıyor

Irak’ın kuzeyinde yürütülen operasyon sırasında PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Sercan Koç’un babası oğlunun fotoğrafları ve kullandığı eşyalarla evinin bir odasını müzeye çevirdi.

Şehit babası İzzet Koç, oğlunun anılarını yaşatmak ve hatırlanmasını sağlamak için Amasya’nın Gümüşhacıköy İlçesindeki evinin bir bölümünü şehidin silah arkadaşının desteği ile “müze oda” olarak düzenledi.

Koç, bu odada 31 Mayıs 2018 tarihinde şehit olan oğlunun şehit düştüğü yerin toprağının yanı sıra fotoğrafları, kıyafetleri, cep telefonu, saatleri, cüzdanı, künyesi ve kız arkadaşının alıp giyemediği ayakkabıya ve askeri malzemelere yer verdi.

Baba İzzet Koç gazetemiz muhabirine oğlunun 3 yıl önce şehit olduğunu söyledi.

Şehit oğlu için hazırladıkları odayı anlatan Koç, “Silah arkadaşları ile şehit olan bir arkadaşının ailesinin evine gittiğinde böyle bir oda görmüş. Arkadaşlarına inşallah benimde böyle bir odam olur demiş. Şehit olunca arkadaşları oğlumun orada kullandığı eşyaları getirerek böyle bir oda düzenledik.

Oğlu Sercan’ın uzaman olmadan önce de askerliğini Hakkari Yeşiltaş karakolunda yaptığını belirten Koç şunları söyledi;

“Askerden gelince baba ben uzman olup tekrar Hakkari’ye gideceğim dedi. İlk tercihi idi orası geldi. İlahi takdiri. Oraya gitti şehit oldu. Evlat acısı başka bir şeye benzemiyor. Bir tarafta şehitlik bir tarafta vatan sevgisi. Bazen düşünüyorsun benim çocuğum olmasaydı da. O zaman vatanı kim bekleyecek. Diğer çocuğumu da deseler vallahi onu da yollarım. Çünkü 4 tarafımız düşmanlarla çevrili. Bu vatanı Çanakkale’de 12 yaşındaki çocuk gidip kurtardıysa neden bizim 20-25 yaşındaki çocuğumuz kurtarmasın. Bundan dolayı da gurur duyuyorum.

Arara ara oğlunu rüyasında gördüğünü söyleyen Koç, “Rüyamda evin önünde bir araba bu nedir diye dışarı çıktım. Arabadan Sercan indi. Oğlum sen öldün ya dedim. Baba sus deyip eve girdi. Ben ölmedim. Biz gizli olarak o dağlarda yaşıyoruz. Biz olmazsak o dağlarda o askerleri kim koruyacak. Biz onlardan önce o dağları geziyoruz onlar bizden sonra oralara geliyor. Bölüğün bile haberi yok sakin bölüğe haber etme dedi. Birde çiçek sularken gördüm ne yapıyorsun oğlum diye sorduğumda baba ben artık bu vazifeye geçtim. Çiçekleri kokla fakat sakın verme dedi”.

Anne Naciye koç ise bu odayı “Sercan’ım için yaptık. Bu odada Sercan’ımın her şeyi var. Hergün burayı temizliyor hasret gideriyorum. Burada oğlumun şehit olduğu yerin toprağı var hergün onu kokluyorum aklıma geliyor, konuştuğu kız vardı İstanbul’da en son izindeyken oraya gitmişti kız arkadaşı ayakkabı almış. Onları giyemeden şehit haberi geldi. Onları da burada saklıyorum”.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir