SAATCI; Bu Fabrika Çiftçinin Bu Fabrikaya Sahip Olunmalı

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı Bu Fabrika Çiftçinin Bu Fabrikaya Sahip Olunmalı dedi.

CHP Gümüşhacıköy İlçe Başkanlığına iadeyi ziyarette bulunan Amasya Şeker Fabrikası yönetimi Fabrikanın işleyişi ile ilgili CHP Yönetimine bilgiler verdi.

3 Yıldır Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu başkanlığı görev yaptığını söyleyen Mustafa Saatcı; Bu fabrikanın %71,6 sı Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi’nin  % 23.87’si Turhal pancar Ekiciler kooperatifinin % 4’ü ise Şeker Bankın büyük hissenin tamamı Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifinin burada 3 tane ilçemiz var Erbaa, Havza, Vezirköprü Fabrikamız 1953 yılında yapılmış aynı teknoloji ile çalışmalar devam ediyor, bizim göreve başladığımızda şeker kotamız 60 bindi şimdi ise 80 bin kotamız var, bu şeker kotasının alınmasında ben her toplantıda söylediğim gibi Milletvekillerimiz Naci Bostancı’nın, Mustafa Tuncer’in, Haluk İpek, Hasan Çilez’in ve Mustafa Levent Karahocagil’in büyük katkıları olmuştur.

2017 yılında göreve başladığımız günümüze kadar fabrikamızda sinek kanadını oynatsa hiçbir parti ayrımı yapmaksızın tüm siyasetçilerimizin haber’i vardır. Bize veren talimat öyledir. Fabrika bir süreçten geçiyor 2 yıldır pancar ekilmesi için çok yoğun çaba sarf ediyoruz,  Konya’da geçen yıl 197 bin ton, bu yıl ise 206 bin ton taahhüt aldık şeker kotamızda bir zafiyetimiz olmayacak.

2017 yılında verilen talimat üzerine alkol fabrikasının revizyonunu yaptık 2018 yılında 3 milyon litre, 2019 yılında 1,5 milyon litre bu yıl ise 8,5 milyon litre alkol ürettik, Cuma günü orayı da kapatıyoruz. Türkiye’de Konya’dan sonra 1. fabrika yani etil alkol üreten 1. fabrika

Amasya, Eskişehir, Konya’da Alkol fabrikası var, bu değerler bitirilmemeli aslında devam ettirilmeli bunda da yine milletvekillerimizin emeği var.

Bu fabrika neticede çiftçinin bu fabrikaya sahip olunmalı,

Fabrikamızda yaklaşık 350 trilyon para sirkülasyonu olan fabrikamızda 50 bin ton kömürü, 35 bin ton taşı, 80 bin ton şekeri 670 bin ton taşınacak pancarı tekrar çıkacak şekerin nakliyesi yani bir sürü katma değerleri var, Pancar diğer mahsuller gibi değil, çiftçi üretiyor bizim fabrikamızın içinde 10 tane fabrika bölümü var bir taraftan pancarı koyacaksın ta uç kısımdan şekeri alacaksın bunun bir sürü yan ürünleri var, Fabrikamızda uyum içerisinde çalışıyoruz.

Biz söz verdik biz fabrikada görev yaptığımız süre içerisinde fabrikayı kimsenin rantına dönüştürmeyeceğiz dedi.

 İadeyi ziyaret için Şeker Fabrikası Yönetimine teşekkür eden CHP Gümüşhacıköy İlçe Başkanı Hasan Topal,  İlk defa partimize şeker fabrikasından böyle bir ziyaret oldu, bu anlamda da kendimizi şanslı buluyoruz, bunun sebebi de yönetim kurulu başkanımız Sayın Mustafa Saatcı’nın Gümüşhacıköylü olması, Fabrika Yönetiminizin çalışmalarını yakinen takip ediyoruz, sizlere yapmış olduğumuz ziyaretlerde de bazı şeylerden bahsetmiştiniz, yapılan ihaleler  karşılaştırıldığı zaman sizin işe daha ciddi sarıldığınızı   çiftçimizin o güneşin altındaki alın terinin önemine değer verdiğinizi, özellikle pandemi sürecinde ülkenin ihtiyaç duyduğu  alkol üretimini artırmanız 1,5 milyon litreden  8,5 milyon litre kapasiteye çıkartmanız gerçekten ithalatı engellemiş oldunuz, alkol üretildiğinde çiftçi kazanacak Mustafa Saatcı ve Yönetimi kazanmayacak o anlamda sizleri kutluyorum.

İşçi alımında da her hangi bir Parti ve mezhep ayrımı yapmadan eşit olarak işçi alımı yaptığınızı biliyoruz, daha önceden bizim partililerimiz Şeker Fabrikasının kıyısından geçemezken şu an da rahatlıkla sizleri ziyaret edip derlerini anlatabiliyorlar bu anlamda da böyle samimi davranışlarınızdan dolayı sizlere ve yönetiminize çok teşekkür ediyorum.

Ben sizi Gümüşhacıköy Belediye Başkanlığı döneminden de tanıyorum, ilk belediye başkanlığı adaylığınızda ben okulda öğretmen olarak görev yaptığım zaman Mustafa abiye şunu söyledim, tarafsızlığınızdan hiç şüphem yok, sizde sizden önceki başkanlar gibi tarafsızlığınızı şu anki halinizi koruyacak mısınız dediğimde, göreceksiziniz, sizlere söz veriyorum dedi ve Mustafa Başkanımızın Belediye Başkanı olduğu dönemde de her hangi bir ihtiyacımız olduğunda yanına gittiğimizde hiç bizleri geri çevirmedi.

Şimdiki görev yaptığı Şeker Fabrikasında çiftçilerimizin sıkıntılarını  kendilerine ilettiğimizde bizlere yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor, ben ziyaretleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir