Ramazanı Sağlıklı Geçirebilmek Adına Vatandaşlar Uyarıldı

İlçemiz Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mümin Sarıkulak, Ramazanı sağlıklı geçirebilmek adına dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyarılarda bulundu.

Ramazan ayında yaklaşık 16 saat süren açlık sonunda iftar yemeğinde düzensiz, bilinçsiz yemek yemenin sağlık açısından olumsuz yanlarının olduğunu belirten Başhekim Uzm. Dr. Mümin Sarıkulak; “Bu yıl yine yaklaşık 16 saat açlık ve susuzlukla süren bir ramazan geçireceğiz. Bu süreçte öğün sayımız, uyku düzenimiz değişiyor ve azalıyor. Bu duruma kolay adapte olabilmek için iftar ve sahur olarak 2 ana öğün ve en az bir de az miktarda ara öğün yapılmalı ve sahura vaktinde kalkılmalıdır. Böylece iftar ve sahur arasındaki açlık ve susuzluk süresini arttırmamış oluruz. Ramazanda dengeli beslenmeyen ve sahura kalkmayan kişilerde kan şekeri düşüklüğü, sindirim zorlukları mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi, dehidratasyon dediğimiz vücudun susuz kalması ve su tuz dengesinin bozulması gibi sorunlar oluşabilir. Ayrıca sahurda şekerli içeceklerden uzak durulması da önemlidir” dedi.

Sahurda sade ve dengeli beslenilmesi gerektiğini ifade eden Sarıkulak, “Sahurda peynir, yumurta, süt, yoğurt, zeytin, badem, fındık, ceviz, sebze, meyve, tahıllar ve ekmek gibi besin gruplarından birkaçını soframızda bulundurmalıyız. Miktarları kişiye göre değişkenlik gösterir. Peynir, zeytin ve yağlı tohumlar az tuzlu ya da tuzsuz tercih etmelidir. Mide sağlığı için sahurdan sonra hemen uzanmamalı, en az yarım saat geçmesi beklenmelidir” diye konuştu.

İftarda ise mideyi yormamak için yemeklerin hafif olması gerektiğini belirten Başhekim Sarıkulak; özellikle kızartmadan uzak durulması konusunda uyarıda bulunarak “İftara hurma ile başlamak çok sağlıklı bir seçenek. Ancak 3 adet hurmanın 1 porsiyon meyve olduğu unutmamalı özellikle fazla kilolu, obez veya diyabet hastalığı olan kişiler miktarına dikkat etmelidir. Çorba ile devam edip 5 -10 dakika ara verilmelidir. Sebze yemeği ve salata, et, balık, tavuk, yoğurt, ekmek, pilav, makarna bu üç çeşidin her birinden tüketerek iftar tamamlanmalıdır. Miktarlar yine kişiye göre değişkenlik gösterir. Yemeklerin hafifliği de pişirme şekli, süresi ve yemeğin içine konulan yağ miktarı ile doğrudan ilişkilidir. İftardan bir, bir buçuk saat sonra 1 veya 2 meyve ara öğünleri ile tatlı ihtiyacı karşılanabilir. Haftada 2, 3 gün bu ara öğünler yerine 1 kase sütlü tatlı, 2, 3 top dondurma tercih edilebilir. İftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketimi de ihmal edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir