Ramazan’da Keşkek Geleneği Sürüyor

İlçemizde yüzyıllardır yaşatılan Ramazan Keşkeği geleneği devam ediyor.
Bayram sabahlarının vazgeçilmezi taş fırında pişen keşkek ve haşhaşlı çörek tüm sofralarda yerini aldı.

Ramazan Bayramı namazı sonrasında kara fırınların önünde kuyruk oluşturan vatandaşlar akşamdan konan çömlekleri alıp evlerinin yolunu tuttu.

Bayramların en önemli özellikleri arasında, ailenin bir araya gelmesini sağlayan keşkek, mutfak kültürünün üretimi olmasının yanı sıra, dini bir günün ritüeli haline gelmiştir. Bayram ve keşkek birbirini tamamlayıcı bir kültür ürünü olarak kabul edilmiştir. Gümüşhacıköy’de bayram demek keşkek demektir. Bayramda keşkek yemek gelenek haline gelmiştir.

İlçemizde, çömlek adı verilen derin ve iki tarafından kulplu, şişkince toprak kaplarda, kara fırın diye bilinen odun fırınlarında bir gece önceden fırına sürülmek suretiyle pişirilmektedir. Yani bayram sabahı yenilecek keşkek, arefe günü akşamı fırına sürülür.

Bütün aile bir araya gelerek tüketmektedir. Hatta kimi zaman aile birlikteliğini keşkek sağlar. Bayram namazından çıkanlar, namaz çıkışında çömleklerini alır ve evlerine giderler. Eğer keşkek çömleği eve yakın mahalle fırınlarına konulmuşsa, erkekler bayram namazından gelene kadar evin hanımları keşkek çömleklerini getiriler.

Gümüşhacıköy keşkeğini, diğer yörelerdeki keşkeklerden ayıran özelliklerden biri de fırından çıkarıldıktan sonra, yörede ‘çalma’ tabir edilen karıştırma işlemine tâbi tutulmasıdır. Sakız kıvamına gelinceye kadar, malzemenin tamamı dene (tane) olmaktan çıkıp, birbirine karışmak suretiyle bulamaç haline gelinceye kadar bu işleme devam edilir. Servis sırasında üzerine dökülen salçalı tereyağı sosu da bu yemeğin süsüdür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir