ÖZYOL; Gümüşhacıköy’de İlkleri Yaptık

      Son yıllarda şehircilik alanında yapılan çalışmalarla adını ülke genelinde sıkça duyuran Gümüşhacıköy Belediyesi, ulusal ve yerel basının ilgisini çekmeye devam ediyor.

  Sürekli olarak Belediyecilik konusunda görüşüne yer verilen isimlerden birisi olan İlçemiz Belediye Başkanı Zehra Özyol Kanal ATA TV.’de projeleri ve yapılan çalışmalarda gelinen son durumla ilgili röportaj yaptı.

     ATA TV.’de Sunuculuğunu Recep Bilal’ın yaptığı Siyaset Raporunun konuğu İlçemiz Belediye Başkanı Zehra Özyol oldu.

            Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşen röportajda Gümüşhacıköy Belediyesinin 1890 yılında kurulduğunu söyleyen Başkan Özyol, Gümüşhacıköy Belediyesinin ilk kadın belediye başkanı olduğunu ve iki dönemde de 1716 oy farkla 2. kez Belediye Başkanı seçildiğini ifade etti.

              Gümüşhacıköy’de yaptığı projelerden bahseden Başkan Özyol; Biz Gümüşhacıköy’de İlkleri yapıyoruz, çok iddialıyım, yola çıktığımız ilk seçim çalışmalarında kitapçıktaki vaat ettiğimiz projeleri gerçekleştirdik, ikinci dönemde de iddialıyız projelerimizi hayata geçirme-ye devam ediyoruz.

          Gümüşhacıköy’de hep ilkleri yaptık, sosyal projeleriyle halkımıza dokunduk, kanalizasyon, çöp toplama, taş döşeme bunlar belediyenin rutin görevleri, ama bunun dışında biz hemşehrilerimizin her zaman yanında olduk, evde bakım hizmetleriyle, 1 tane hemşiremiz, 1 tane kuaförümüz, 2 tane bayan görevli arkadaşlarımız bakıma muhtaç kişilerin evlerini ziyaret edip, bir kapta olsa çorbalarını yapıp evlerini temizliyorlar, engellilerin, yaşlılarımızın,  öğrencilerimizin belediyemizin çamaşırhanesinde hijyen koşullarına uygun hizmet ediyoruz.

       Hoş geldin bebek projemizle yeni doğan bebeklerimizin, annelerinin yanında olduğumuzu ve belediyemizin küçük ikramlarını ve bilgilendirme gibi çalışmalarını yapıyoruz, konusunda uzman olan doktorları halkımızla buluşturup bilgilendiriyoruz vatandaşlarımızdan gelen soruları doktorlarımız cevaplıyorlar, Kültürel etkinliklerimiz de var niye sosyal kültürel den başladık çünkü öncekiler bizim asli görevlerimiz tabiî ki yaptığımız projeleri yapacağımız projeleri de aktaracağız.

       Koronavirüs sona erdiğinde önceden olduğu gibi Kültürel etkinliklere önceki yıllarda olduğu gibi devam edeceğiz.

           Büyüklere, küçüklere, gençlerimize yönelik Tiyatro adı altında eğitici, bilinçlendirici kültürel etkinliklerimizi önceki yıllarda yaptık bunlara devam edeceğiz.

        Bize değer verdiği için Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na bizleri ikinci dönem Belediye başkanlığı adayına layık gördüğü için teşekkür ederim.

     Hemşehrilerimizin isteklerini, taleplerine kulak verdiği için Gümüşhacıköy’de bir değişimin kadın elinin değmesine katkı sunduğu için genel başkanımıza şükranlarımı sunuyorum, teşekkür ediyorum sosyal demokrat bir parti kadınlara da her zaman diğer partilere göre bir tık yukarıda diye düşünüyorum. Benim aday olmama katkı sunan bütün parti yetkililerine, seçim zamanında bizimle olan kapı, kapı gezip oy toplayan parti üyelerimize, oy veren hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.

      CHP dışında da hemşehrilerimiz babasının kızıdır, çalışkandır, dürüsttür diyerek destek veren bütün tüm partilerden oy aldım, bende herkesi kucaklıyorum,  Cumhuriyet Halk Partisinden seçildim gurur duyuyorum, Genel Başkanımızın dediği gibi seçildikten sonra rozetimi bir kenara koyarak bütün hemşehrilerimiz kucakladık tüm hemşehrilerimize eşit bir şekilde ayrımcılık yapmadan hizmet etmeye devam ediyoruz.

        Ben Camiye de gidiyorum, Cem Evine de gidiyorum herkes bana bizim kızımız diyorlar bundan daha güzel bir şey olamaz.

 Sizlerin karşısında ve Gümüşhacıköylü hemşehrilerimizin karşısında her zaman bir belediye başkanı olarak sesleniyorsam öncelikle Ata’ma daha sonrada hemşehrilerime borçluyum hepsine de şükranlarımı, saygılarımı sunuyorum.

     Kadına yönelik projelerinin de olduğunu söyleyen Başkan Özyol;  Kadınlara yönelik projelerimiz devam ediyor benim iki tane görevim var, Bir Belediye başkanı olarak hemşehrilerime genel hizmette, birde kadınların sesi olarak kadınların sorumlulukları var, onun için benim görevim iki kez daha onun bilincindeyim ve kadınlarımıza da her konuda yardımcı olmak istiyoruz, kadın dinlenme evimiz var, Gümüşhacıköy’ün kadınları yürekli kadınlardır, pandemiden önce gelirler orada dinlenirlerdi, inşallah pandemiden sonra yine hep beraber olacağız.

            Kadınlara yönelik kooperatif kurma çalışmalarımız var kadınlarımızın evlerinde yaptıkları el emeği, göz nuru yöresel ürünleri satmak, burada şahıs olarak bu işleri yapan arkadaşlarımız var biz bunları kooperatifleştirmek istiyoruz yakın zamanda kooperatifimizi faaliyete geçireceğiz dedi.

    Başarılarında Bürokraside çalışmanın artısı olduğuna değinen Başkan Özyol;  Yerel Eylem gurubumuz var Tarım Bakanlığının önderliğinde 20 tane il var Amasya’da bunların içinde ismi YEG derneği diye geçiyor Belediye, Kaymakamlık ve Sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışmalar var ben aynı zamanda YEG derneği başkanıyım aynı zamanda, kent konseyi başkanıyım, Belediye Başkanıyım, Avrupa Konseyi yerel yönetimlerde Türk delegesiyim, bürokraside çalışmanın bunlarda artıları, sorumlulukları diyelim, Tarihi kentlere üyeyiz, İç Anadolu Belediyeler Birliğine üyeyiz orada da encümenlik, baş katiplik yaptım, tarih el kültürel konularında da katkılar aldık. İç Anadolu Belediyelerden de zaman, zaman destekler aldık.

        Doğalgazı Gümüşhacıköy’e kazandırdıklarını söyleyen Özyol Biz her yerde yer alarak Gümüşhacıköy’e katkı sağlamaya çalışıyoruz.

            2014 yılında Belediye Başkanı seçildikten sonra bürokrasiyle, bakanlıkla, BOTAŞ’la çalışma ve takipler sonucunda bizim zamanımızda Gümüşhacıköy’ün % 98’ine doğalgaz’ı getirmeyi başardık.

    Tabi bunun daha öncesinde Bakanlık nezdinde doğalgazın Gümüşhacıköy’e gelmesi için çalışmalar olmuş ama daha önceki meslektaşlarım bu abone sayısını toparlayamamışlar

            Biz de şöyle yaptık, borç yiğidin kamçısıdır diyerek İller Bankasından kredi çektik hemşehrilerimiz adına para yatırdık abone sayısını tamamladık, elektrik abonelerinin% 60’ı kadar doğalgaz abonesi olması gerekiyordu bizde belediye olarak sayıyı tamamladık doğalgazın gelmesine katkı sunduk. Biz hemşehrilerimize söz vermiştik ve sözümüzü yerine getirdik, Sosyal Demokrat olmak, Sosyal Belediye anlayışı budur halka dokunmak siz normal belediye görevlerini yapacaksınız ama halkı kucaklayacaksınız.

         Gümüşhacıköy’de ilkleri yaptık derken Gasil haneyi ilk dönemde yaptık, gasil hanede erkek kadın olmak üzere 2 bölüm var cenaze hizmetlerimiz sıkıntısız yürüyor, hemşehrilerimizin acılı günlerinde ikramlarımızla yanlarında oluyoruz.

        Yeni bir belediye binası proje çalışmasının devam ettiğini söyleyen Başkan Özyol; Yeni bir Belediye binası yapacağız proje çalışmalarımız devam ediyor, Belediyeden her hangi bir para çıkmadan bu projemizi hayata geçireceğiz. Bunun benzerini Artıkabat Mahallesi Zübeyde Hanım Bulvarı üzerinde 12 Haziran iş merkezimizi yaptık, çok az bir krediyle zemini hazırladık, daha sonra dükkânları satarak bu işin üstesinden geldik.

         Mesleğim hem iktisat, hem işletme olduğu için para konusunda her zaman bütçeyi dengeledik ve başarılı olduk o konuda ve genel merkezimizden takdir gördük. Hep bütçemizin gerçekleşme oranı % yüz ve bunu yaptık dedi.

    Gümüşhacıköy Belediyesinde kiralık araç olmadığını söyleyen Başkan Özyol; Belediyemizde şu anda kiraladığımız araç yok önceki yıllarda kiralamıştık fakat baktık fazla gider oluyor araç kiralamaya son verdik, makam arabamız eski model onunla hizmetimizi sürdürüyoruz dedi.

      Röportaj’ında Yaptıkları projelere  devam eden Özyol; Bizim belediyemizde israf yok onu da gururla söylemek istiyorum.

      Geçen dönem 5000 metre kare çelik konsülle sebze pazarı yaptık hemşehrilerimiz daha önceden çamur içinde alış verişlerini yapıyorlardı, şimdi ise  tertemiz hijyenik bir ortamda alış verişlerini yapıyorlar, bölgenin en güzel pazarını yaptık.

     Rahat hijyenik bir Yağ katık pazarı yaptık, pazarlarımızda belediyemiz görevlilerince Pandemi dolayısıyla HES  uygulaması yapılıyor.

   Şehrin trafiğine rahatlatmak açısında Tır parkı yaptık şehrin dışına Bu yaptığımız projelerimizin hepsi ödüllendirildi.

     Belediye olarak Pandemi döneminde önlemlerimizi aldık hemşehrilerimize maske ve dezenfektan dağıttık, 65 yaş üzeri yaşlılarımızın evlerine giderek kapıda hem hijyen hem maske, alışveriş yapamadıkları zamanda bizim evde bakım hizmeti devreye girerek alış verişlerini yaptı, Kaymakamlıkla ortaklaşa sosyal destek gurubuna hem araç hem personel olarak katkı verdik.

       Pazarlarımızda HES sorgulamaları yapılıyor arkadaşlarımız tarafından pandemi döneminde Okulların, Kamu kurumlarının, camilerin,  cem evlerinin, berber, kuaför, kahvehane muhasebe bürolarının ilaçlanması yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

          Biz tarım ve hayvancılıkla geçinen ilçeyiz 15280 nüfusumuz var kooperatifte önce kadınlarımızın el emeklerini pazarlayacak bir kooperatif kurmayı başarırsak daha sonra da diğer kollarda da yardımcı olacağız.

      Belediyenin ekonomik şartları bir yere kadar keşke daha fazlasını yapabilsek biz bu ekonomiyi hemşehrilerimizin en sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz.

        Belediye Başkanı olmamda bürokrasinin katkısı olduğunu düşünüyorum, birde emeğe saygı, en yüce değer emektir ben Gümüşhacıköy’de uncu Veysel’in, Dönüş Özyol’un evladıyım tütün tarlasında çalıştım, şeker pancarı yaptım, emeğin karşılığını bilirim yazları tarlada çalıştım, kışları üniversitede okudum böyle emekten de gelince insanlara katkı sunmak zamanı boş geçirmemek insanlara katkı sunmayı kendimize görev edinmişiz, Anadolu ve Cumhuriyet kadınıyım boş durmayı sevmiyoruz, Bürokraside de çok yoğundu işlerim, Belediyede de aynı böyle 24 saat telefonumuz açık hemşehrilerimize hizmet etme noktasında.

      Boş zamanlarımı spor, el örgü işi ve kitap, gazete okuyarak geçiriyorum.

 Daha kısa süre önce annemi kaybettim onun üzüntüsü içerisindeydim, vefat etmeden önce annemle zaman geçirirdim, fakat şimdi kendimi bir boşlukta hissediyorum annemin yokluğuna alışamıyorum.

 Sokak hayvanları için veteriner görevlimizin de bulunduğu orman içerisinde hayvan barınağı yaptık, Kedi evinin de bulunduğu şirin bir barınak.

     Ekonomi çok önemli iş istihdamı çok önemli işsizlik sadece belediyelerin değil iş kapısı olarak devletin sorunu bizde Gümüşhacıköy’ün kalkınma planlarını incelediğimiz zaman ağaç organize sanayi ile ilgili bir çalışmayı bulduk ve onun üzerinde yoğunlaşıyoruz, Ticaret Odası, sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışıyoruz ve Gümüşhacıköy’de organize sanayi kurarak iş istihdamı açmayı planlıyoruz.

         Diğer dönemlerde de tekstil atölyesine yer vererek 150 kişiye iş istihdamı sağladık.

               Çalışma arkadaşlarımızla birlikte hep ilkleri başardık.

       Hemşehrilerimiz diyor ki 20 yılda yapılanları siz 5 yılda yaptınız, bende diyorum ki yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyerek 2.dönemde yola çıktık belediye başkanı seçildim bizde bütün sınırları zorlayarak hemşehrilerimize hizmet ediyoruz.

     Çevre Şehircilik Bakanlığının bir hamurlama sistemi var 2 milyon 800 gibi bir rakamı Gümüşhacıköy Belediyesinden çıkmadan Çevre Şehircilik Bakanlığı yapacak bu da ikili ilişkiler, sosyal ilişkiler, Ankara’da Bürokrasi de görev yapmanın vermiş olduğu bu tür çalışmalar oldu.

    Belediyemizin kendi yerine çoğunlukta 2+1 olmak üzere 100 daire TOKİ konutu yapılıyor inşaatına başlandı. 6 ay içinde biteceğe benziyor katkı sağlayan bürokratlara Siyasi parti temsilcilerine teşekkür ediyorum, kimsenin hakkını yiyemem.

     Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından İlçemize yüzme havuzu yapılıyor bizde Belediyeden yer verdik o konuda da katkı sunmuş olduk yer belediyenin kapalı yüzme havuzu Gençlik Spor Bakanlığının bütçesinden yapılıyor. Önemeli olması Gümüşhacıköy’e yapılması bizde seve, seve yer verdik.

      Yeni terminal alanımıza Oto Galerimizi yaptık trafiği rahatlatmakta katkı sağladı, Galeri esnafımızda memnun.

         Bizim en önemli sorunlarımızdan birisi otopark onu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bölgesel parklar diye bir çalışması var biz de ona uyarak bir çalışma yapıyoruz, genelde otopark sorununu da çözmüş olacağız.

     Gümüşhacıköy’de İlkleri yaptık sorunları çözüyoruz, çözüm odaklı çalışıyoruz, halka dokunuyoruz, yaptıklarımızla mutluyuz onun için gözümüz arkada kalmaz daha yapacağımız çok şey var dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir